poniedziałek, 3 listopada 2014

Bardzo chcę! #3 - Robert Foryś "Bóg, honor, trucizna"

Źródło: Lubimyczytac.pl
Wydaje mi się, że mogę wrócić do tego cyklu, ledwo co rozpoczętego. W poprzednim "odcinku" prezentowałem Caitlin Kittredge "Żelazny Cierń". Ostatnimi czasy nazbierało się sporo pozycji, które chciałbym kiedyś dołączyć zarówno do mojego księgozbioru na półkach, jak w głowie. Mimo wszystko wśród wszystkich książek, których pragnę, niektóre mają dużo wyższy priorytet. Wielu z nich zresztą nie zaznaczyłem nawet na moich półkach w portalu Lubimyczytać z czystego lenistwa bądź zapominalstwa. Tytuł, o którym wspomniałem już w nazwie tego posta należy jednak do tych, które dumnie sobie widzą na półce "Chcę przeczytać", a do tego zajmują wysokie miejsce w mojej "chciejce".

Pozwolę sobie zacząć od opisu, który możemy znaleźć na stronie książki na wspomnianym wyżej portalu Lubimyczytać.pl, który to został tam umieszczony wprost ze strony Wydawnictwa Otwarte:

Nade wszystko pragną władzy. Gotowe są za nią zapłacić złotem, krwią, a nawet swoim ciałem. Wiedzą, że rządzą nie koronowane głowy, lecz szyje, które tymi głowami kręcą.
Gambit hetmański opowiada o rozgrywce między kobietami. Mężczyźni są tylko figurami rozstawianymi na szachownicy. Cztery diabelnie inteligentne, bezwzględne i zdeterminowane w dążeniu do celu kobiety ponad trzysta lat temu rozegrały miedzy sobą partię – stawką była korona największego mocarstwa ówczesnej Europy, Rzeczypospolitej.
Rok 1671, Francja. Marysieńka Sobieska spotyka się z kardynałem de Bonzim, ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV i jednocześnie jej „oficerem prowadzącym”. Żona hetmana wielkiego koronnego jest francuskim szpiegiem i prowadzi w Polsce operację mającą na celu detronizację Michała Korybuta Wiśniowieckiego…


Historia. Intryga. Polska. Kulisy władzy. Tymi słowami można określić tę pozycję. Kusi samym opisem, tytułem oraz nawet okładką. Przyciąga mnie również wątek Michała Korybuta Wiśniowieckiego, syn słynnego Jaremy, którego z pewnością zna każdy, nawet największy przeciwnik nauki historii w jakimkolwiek wydaniu. Liczę na wiele faktów historycznych, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, iż wiele spraw na pewno jest przekoloryzowanych lub nawet całkowicie zmyślonych.

Mimo nie aż tak genialnych ocen z chęcią sięgnę po tę książkę. Wiele opinii jest również na duży plus, a widziałem wiele negatywnych wydanych głównie z powodu historycznego zabarwienia powieści. Ciekaw jestem również ile cały "Gambit hetmański" będzie liczył tomów...

3 komentarze: