niedziela, 10 stycznia 2021

Bardzo chcę! #76 – „Historia świata na czterech łapach” Mackenzi Lee

Źródło: Lubimy Czytać

Pierwsze „Bardzo chcę” w nowym roku! Zacznę więc bardzo lekko, wcale nie od jakiejś medycznej książki lub innego popularnonaukowego tomiszcza! Zacznę od psiaków, które wiele osób lubi, traktuje jako swoich czworonożnych przyjaciół, często również jak członków rodziny! W końcu trudno nie lubić tego merdania ogonem na widok człowieka wracającego po kilku godzinach pracy do domu, czy też szczęśliwej, psiej mordki, która leży na kolanach, a oczy ufnie wpatrują się w swego ludzkiego kompana! Sam co prawda psa nie mam, ale lubię bawić się z psiakami znajomych – sprawiają tyle radochy, że głowa mała!

Nic dziwnego, że psy są bardzo lubiane przez człowieka – historia ludzkości jest związana z tymi czworonogami już od dawna. Naukowcy szacują, że początek udamawiania datuje się na jakieś 10 tysięcy lat p.n.e., chociaż niektórzy nawet sądzą, że może sięgać czasów człowieka z Cro-Magnon (Homo sapiens fossilis), czyli nawet 30 tysięcy lat p.n.e.! Kawał historii, prawda? Czemu więc nie pokazać tego, jak się zmieniał świat z perspektywy psa? Wyzwanie zostało podjęte przez Mackenzi Lee i jako wynik powstała książka „Historia świata na czterech łapach”!

O czym ona dokładnie jest? Najłatwiej chyba będzie przedstawić opis Wydawnictwa Media Rodzina, prawda?

„SIAD! ZOSTAŃ! LEŻEĆ!

A jeśli leżeć, to najlepiej z książką »Historia świata na czterech łapach«.

To nie psypadek, że właśnie psy stały się wiernymi towarzyszami człowieka. Wszyscy znamy Łajkę – pierwszego psa w kosmosie. Ale kto wie, że suczka Isaaca Newtona niemal zrujnowała mu życie, a czworonóg Alexandra Grahama Bella pomógł w wynalezieniu telefonu? Albo że Napoleon Bonaparte miał na pieńku z psami? (Serio, serio!).

»Historia świata na czterech łapach» to książka historyczna, o jakiej wam się nie śniło. Można w niej znaleźć opowieści o psach – prawdziwych, mitycznych i takich, które łączą w sobie oba te elementy – oraz oczywiście o ludziach«.

»W zależności od czasu i miejsca poglądy dotyczące psów i ich roli w społeczeństwie ogromnie się różniły. Psy bywały ulubieńcami domu, towarzyszami, myśliwymi, siłą roboczą, obrońcami, szkodnikami, przedmiotem eksperymentów; były czczone, upamiętniane, budziły lęk, odrazę, nienawidzono oraz kochano je i wszystko pomiędzy«.

(Fragment przedmowy)

Psysięgamy, to prawdziwa kopalnia wiedzy! Wiedzy podanej w sposób uroczy i zabawny, gwarantujący niekontrolowane wybuchy śmiechu!

Mackenzi Lee studiowała w Simmons College, który ukończyła z tytułem licencjatu z historii oraz magistra z twórczego pisania dla dzieci i młodzieży, a książki jej autorstwa otrzymały status bestsellerów »New York Timesa«. Mieszka w Bostonie, gdzie zarządza księgarnią, pije colę i głaszcze każdego napotkanego psa”.

Czujecie się zachęceni?


0 komentarze:

Prześlij komentarz