poniedziałek, 22 czerwca 2015

Disney Book Tag

Źródło: Kolejny Rozdział
Nigdy do tej pory ani nie byłem nominowany do żadnego Book Tagu(a?), ani też sam go nie robiłem. Widziałem wiele bardzo fajnych, lubię czytać "okołoksiążkowe" rzeczy, jednak sam nigdy nie podchodziłem aktywnie do takich postów. Kilka razy nawet się zastanawiałem czy przypadkiem nie naskrobać coś bazując na konkretnym tagu, ale stwierdziłem, że jednak mi się nie chce/mam co pisać/nie mam czasu pisać i tak dalej. Jednak kiedyś musi być ten pierwszy raz, a mój pierwszy Book Tag zawdzięczam (oraz zawdzięczacie!) Izie z bloga Kolejny Rozdział!

Iza mi postawiła bardzo ciężkie zadanie, gdyż według mnie Tag ten do prostych nie należy - należy wykorzystać pamięć do bohaterów. :) U mnie ona bardzo kuleje, tak że pewnie napisanie tego wpisu zajmie mi dobrych parędziesiąt minut, podczas których będę się głowił jakich bohaterów przypisać do którego opisu. Nie żebym się nie cieszył - nie będę klepał po prostu z palca odpowiedzi tylko je jakoś przygotuję. :) Swoją drogą wybacz Iza za bezczelne zajumanie obrazka - nie miałem weny na tworzenie jakiegoś nowego, ale znak wodny jest, podpis źródła jest, ergo każdy będzie wiedział, że to Twoje. :) Nie przedłużając oto opisy oraz moje typy:

1. (Mała Syrenka) Bohater, który jest wyobcowany lub czuje się nieswojo w sytuacji, w której się znalazł

Alfred Link z powieści "Siewcy strachu" - definitywnie nie do końca ogarnia co się z nim dzieje i dlaczego trafił do aresztu, czuje się w trakcie całego procesu nieswojo i do tego jest tak naprawdę samotny w swoich przeżyciach.

2. (Kopciuszek) Bohater, który przechodzi ogromną metamorfozę

Kmicic! Nieśmiertelny "Potop" z równie nieśmiertelną postacią Andrzeja Kmicica - zabijaki, warchoła, hulaki, który na przestrzeni powieści zmienia się w oddanego, lojalnego "sługę" kraju, gotowego do oddania życia.

3. (Królewna Śnieżka) Książka, której bohaterowie diametralnie się różnią

"20 dni bez wojny" - książka przedstawia wiele różnych podejść do wojny, charakterów ludzi w trakcie trwania zmagań wojennych w różnych odległościach od frontów etc.

4. (Śpiąca Królewna) Książka, przy której zasnąłeś

"Krew marzeń" autorstwa Susan Parisi. Może nie usnąłem tak na serio, ale byłem naprawdę bardzo blisko.

5. (Król Lew) Bohater, który w dzieciństwie musiał zmierzyć się z traumatycznym przeżyciem

W sumie wielu takich jest, ale na sam przód umysłu wysuwa się Pressia z "Nowej Ziemi" - w sumie całe jej dzieciństwo to jedno, wielkie traumatyczne przeżycie. Straciła rodziców, przeżyła wybuch, ale jej dłoń stopiła się z głową lalki, co nie daje jej spokoju przez cały czas, kiedy tylko dochodzi do kontaktów z kimś nowym.

6. (Piękna i Bestia) Książka, której się obawiałeś, a okazało się, że jest wspaniała

"Przegląd Końca Świata: Feed"! Aktualnie każdemu gorąco polecam tę pozycję, ale na samym początku byłem bardzo sceptycznie do niej nastawiony. Jakoś mi tak coś nie pasowało w opisie i obawiałem się, że pomysł został doszczętnie zniszczony, ale okazało się, że jest to jedna z moich ulubionych książek!

7. (Alladyn) Bohater, którego życzenie się spełniło

Być może Was zaskoczę, ale wybieram Holly z "P.S. Kocham Cię"! Chciała, żeby Gerry nie odchodził tylko był przy niej, co w pewnym sensie się spełniło, przynajmniej przez jakiś czas. :)

8. (Mulan) Bohater, który udaje kogoś, kim nie jest

Każdy z cyklu "Gry o Tron". :) No, może prawie każdy. W każdy razie wszyscy bezpośrednio związani z Królewską Przystanią i intrygami.

9. (Toy Story) Książka, której bohaterów chciałbyś ożywić

Dowolna ze świata Warcrafta. Gra, książka, filmik - wszystko co zwiera jakiekolwiek postacie z tego uniwersum wchodzi w odpowiedź Toy Story. Oczywiście sam bym się opowiedział po stronie hordy! For the horde!

10. (Disney Descendants) Ulubiony czarny charakter

Jarlaxle Baenre - choć baaaaardzo dawno temu czytałem cykl Drizzta Do'Urdena to do tej pory mam w głowie postać Jarlaxle'a, przywódcy Bregan D'aerthe. Facet miał takie jaja, że potrafił przetrwać w społeczeństwie, w którym mężczyźni nie mieli żadnych praw oprócz prawa do bycia sługą, a na dodatek wszystko potrafił tak przekalkulować, aby wydarzenia potoczyły się na jego korzyść. Być może do końca nie jest typowym czarnym charakterem, ale jednak patrząc ogólnie to jak najbardziej nim jest.

No, trochę mi to zajęło, ale udało się jakoś przebrnąć! Nie będę nikogo nominował, jednak jeśli ktoś chce sobie wrzucić na bloga to śmiało, zapraszam! :) Pamiętajcie tylko o wrzuceniu źródła (znaczy bloga Izy) jeśli też podkradniecie zdjęcie! :P

15 komentarzy:

 1. Ha! Wcale się nie gniewam za zajumanie zdjęcia. :P Ba, niezmiernie się cieszę, żeś tak wartko to ogarnął. :D
  Kurcze, też czytałam o Mrocznym Elfie, ale to było tak dawno temu, że praktycznie niewiele z tych książek pamiętam. Ba, gdy czytałam, była to jeszcze Trylogia Mrocznego Elfa, która na dzień dzisiejszy ma bodajże 12 części. Więc wiele do nadrobienia, ale kto wie, kto wie. Może kiedyś.
  "Feed" oraz pozostałe części cyklu za Twoim poleceniem czekają już w kolejce. Tak gorąco polecasz za każdym razem, że nie wiem, czy je nie przełożę na początek kolejki. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A na co tu czekać? :P Ogólnie to obecnie jest 14 części, które się dzielą na kilka trylogii i jedną tetralogię, a do tego jest "Trylogia Klingi Łowcy", gdzie Drizzt nie jest główną postacią, ale występującą dość często - ja nie przeczytałem chyba tylko ostatniej "Trylogii Klingi Łowcy". :P

   Koniecznie przenieś!

   Usuń
  2. O żesz. 14?! No to jeszcze więcej, niż mi się wydawało. :D Aaaa! Lecę czytać, bo tak wiele do nadrobienia. :D A o Drizzt'cie mogę powiedzieć tyle, że był moją nastoletnią miłością. :D Więc koniecznie muszę przeczytać całą resztę. :D

   Usuń
 2. To prawda w Grze o Tron każdy ma jakąś tajemnicę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie w "Grze o Tron" to by było "bohater, który udaje kogoś, kim nie jest, a o którym myślimy, że jest kimś innym, jednak nim nie jest i okazuje się, że jest kimś, kim tak naprawdę jest, ponieważ nim nie jest". :P

   Usuń
  2. O lol. :D To brzmi prawie, jak "Moda na sukces". :D

   Usuń
  3. Jednak da się w tym wszystkim połapać i nie ciągnie się jak flaki z olejem. :P Sądząc po komentarzu nie miałaś jeszcze okazji spotkać się z twórczością Martina - polecam!

   Usuń
  4. Nie, nie miałam. O czym niebawem napiszę na blogu w kolejnej części o ksiązkach, które chcę przeczytać.

   Usuń
 3. Lubię takie zabawy, ale w tej chwili nie mam czasu by przygotować podobny post. Trochę zaległości nazbierałam ;/ Miło było dowiedzieć się czegoś więcej o Tobie i Twoich preferencjach literackich :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sam lubię takie posty czytać - dzięki temu dany blogger przestaje być "maszynką do produkcji recenzji", a staje się kimś, z kim mogę się w jakiś sposób identyfikować. :)

   Usuń
  2. Dokładnie tak. Czasem można odkryć kolejne nici wiążące emocjonalnie :)

   Usuń
 4. No, no czuję się zachęcona do lektury "Siewcy strachu", "Feed" i"Gry o tron" :) Jedne z najciekawszych odpowiedzi, jakie czytałam do tego tagu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję! Na pewno w kilku miejscach mogą być nieoczekiwane. :P

   Usuń
 5. Pozytywnie zaskoczyłeś mnie wymieniając w tym zestawieniu Holly z "PS. Kocham Cię". Uwielbiam tę bohaterkę i książkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno ogólnie zaskoczyłem, że w ogóle ją przeczytałem jako facet. :P

   Usuń