środa, 8 lipca 2015

Liebster Blog Award #6

Zostałem ostatnio zaszczycony łącznie dwiema nominacjami do blogowych zabaw. Jedną z nich była nominacja do Seven Deadly Sins Book TAG otrzymana od Pani poCZYTAlnej, natomiast druga, którą właśnie realizuje, to Liebster Blog Award od Kyou z Papierowych Miast. Jeszcze raz za obie nominacje serdecznie dziękuję! Co prawda trochę zwlekałem z dzisiejszym LBA, jednak nie było to podyktowane niczym konkretnym - po prostu po drodze był kolejny odcinek "zDYCHAj ubogi języku", recenzja się trafiła, a także padł mi zasilacz od laptopa i zostałem ze swoim małym netbookiem, na którym nie chce mi się nigdy klikać tych maleńkich przycisków. Serio, jestem aż tak leniwy czasem. Jeśli muszę to muszę, ale wolę jednak uniknąć ściskania palców i ciagłego marudzenia pod nosem na poprawianie błędów. :)

Tak czy siak jak widać moja odpowiedź już jest! Nad niektórymi pytaniami musiałem się trochę nagłowić, bo mimo swojej prostoty nie były wcale takie łatwe. Jedno z nich mnie po przeczytaniu rozśmieszyło ze względu na odpowiedź, którą miałem podać - od razu wiedziałem, że może być dziwna. Znaczy, no taka niekoniecznie związana z książkami i chyba mało kto by się spodziewał takiej osoby wymienionej w punkcie piątym. :) Nie uprzedzajmy jednak faktów. Przed Państwem dziesięć pytań Kyou!1. Trzy książki, które Twoim zdaniem każdy powinien przeczytać.

a) jakiś poradnik pierwszej pomocy,
b) jakiś poradnik kulinarny,
c) podręcznik fizyki oraz matematyki.

Serio. Pierwsze dwa oczywiste - przydadzą się zarówno czytelnikowi, jak i jego otoczeniu. A uprzedzając hejt odnośnie pozycji trzeciej - nie podręczniki szkolne, bo te uczą tylko nudnych i niekoniecznie przydatnych rzeczy. Na myśli mam coś, co pozwoli poradzić sobie w życiu i nie dać się przede wszystkim naciągnąć na oszustów ("kupcie wspaniałe, zdrowotne lampy emitujące światło spolaryzowane!"). Szkoda tylko, że chyba jeszcze taki "ciekawy" podręcznik nie powstał...

2. Ile obecnie posiadasz w domu książek?

Nie wiem, nie chcę też liczyć, zwłaszcza że rozsiane są one po dwóch domach. :) Z pięć półek takich długich to delikatnie. Na pewno jest ich wciąż za mało. :)

3. Najlepszy polski autor?

Ciężko stwierdzić. Na pewno w gronie tych najlepszych umieściłbym takie postacie jak Grzędowicz, Ziemiański, Pilipiuk, Kossakowska, Ćwiek - ogólnie całą śmietankę polskiego fantasy. :)

4. Wydawnictwo, które Twoim zdaniem wydaje książki najlepiej pod względem... wydania?

Ciężko stwierdzić... Na pewno podoba mi się prosta, ale przemawiająca oprawa "Albatrosa" oraz niektóre wydania mniejszych wydawnictw. Nie wiem, naprawdę, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie - każde z wydawnictw ma lepsze i gorsze wydania i chyba rozkładają się w miarę po równo...

5. Oglądasz na YouTube ludzi, którzy mówią o książkach? Jeśli tak - kogo lubisz najbardziej?

Szczerze to oglądam tylko dwójkę. Jedna z tych osób to blogerka/vlogerka ksiązkowa - Esa Czyta - natomiast drugą osobą jest nie kto inny, ale Remigiusz Maciaszek znany również jako Rock Alone. Nie zdziwię się, jeśli go nie kojarzycie - jest znany głównie z gameplayów, recenzji gier oraz ich testów. Jednak niesamowicie mi się podobają - żeby nie użyć określenia "rozczulają" - jego recenzje książek. Żałuję, że rzadko się pojawiają, bo naprawdę potrafi przekazać swoje uczucia płynące z lektury oraz w stosunku do książki. Jeśli nie mieliście okazji go posłuchać to koniecznie to nadróbcie! Jego ogromną zaletą jest spokojny, kojący głos - nie uśpi, ale uspokoi. :)

6. Co musi mieć w sobie bohater książkowy, by stać się Twoim ulubieńcem?

Ikrę. Cojones. Jaja. Nawet kobiety, jakkolwiek by to nie brzmiało. Nie może być miałki, tylko wyrazisty, a czy będzie po stronie dobra czy zła - who cares? Byle tylko coś sobą przedstawiał i był konstruowany konsekwentnie, według raz obranego schematu.

7. Wolisz czytać cykle czy jednotomowe powieści?

Chyba cykle. Mimo, że czasem się ciągną i trzeba zdobywać kolejne tomy, to jednak wolę na dłużej zostać z bohaterami i dłużej przeżywać to co oni.

8. Miejsce/miasto/książkowy świat w którym mógłby być Twój dom?

Uniwersum Warcrafta. Ewentualnie od biedy Forgotten Realms. :)

9. Co sądzisz o chęci przeczytania wszystkich książek świata?

Jest spoko!

10. Wolisz pisać/czytać recenzje długie, czy raczej krótkie i zwięzłe?

Ani takie, ani takie. Lubię te, które przekazują wszystko, co autor recenzji chciał przekazać. Sam też staram się tak do tego podchodzić - wyjdzie krótko to spoko, widocznie nie miałem nic więcej do przekazania. Wyjdzie długo? No trudno. Jeśli tylko jest na temat i przekazuje niezbędne dane to chyba nikogo nie zanudzę. :PZgodnie z obietnicą niestety nie nominuję nikogo. Jeśli ktoś ma ochotę i Kyou nie będzie miała nic przeciwko to śmiało proszę pokopiować i udostępnić u siebie. :) Z chęcią przeczytam odpowiedzi wszystkich osób, tak że częstujcie się, ale nie każcie mi nominować. :)

8 komentarzy:

 1. Cieszę się, że masz nadal za mało książek. To bowiem oznacza, że będziesz je kupował i nam przedstawiał. A to lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby tylko jeszcze czas na czytanie był... :P

   Usuń
 2. Książek zawsze za mało! :D
  Esę też oglądam. :D Jest przegenialnie kreatywna. :))

  No i u mnie też LBA czeka, aż zrobię, więc nastaw się na jeszcze jedną nominację. :D Zwłaszcza, że ja uwielbiam czytać Twoje odpowiedzi. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A spoko, nastawię się, lubię skrobać! :P

   Usuń
 3. Widzę, że jesteś popularny w grach blogowych :P
  Ja reż nie wiem ile mam książek. Ludzie ode mnie pożyczają, trzymają u siebie, mam też kilka... u mamy, siostry... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tam popularny od razu, czasem się coś trafi. :P

   Usuń