piątek, 10 marca 2017

Bardzo chcę! #31 - Manfred Spitzer "Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie"

Manfred Spitzer "Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie"
Źródło: Lubimyczytac
Na blogu nieprzerwanie dominują kryminały, thrillery oraz fantastyka. W różnych dawkach, najczęściej zdecydowanie więcej jest tych pierwszych, jednak wciąż jest to kręcenie się wokół trzech gatunków (czy też rodzajów powieści). Widać to zwłaszcza właśnie w cyklu "Bardzo chcę!", w którym prezentuję książki z mojej półki "Chcę przeczytać" w serwisie Lubimy Czytać. Czasem znajdą się jednak książki o zupełnie innej tematyce, jak na przykład literatura faktu czy historia. Dzisiaj będzie właśnie jeden z takich przykładów - nie kryminał, nie thriller, nie fantastyka. Dzisiaj przedstawię książkę, którą napisał psychiatra i neurobiolog w jednym.

"Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie" jest książką przedstawiają ciemną stronę postępującej cyfryzacji. Wiele razy nie uświadamiamy sobie jak bardzo wszelkiego rodzaju urządzenia i aplikacje wpływają na nasze życie - zarówno w sposób pośredni jak i bezpośredni. Internet of Things, który rozwija się bardzo szybko, stara się wpływać na niemalże każdy aspekt naszego życia, ułatwiając je nam oraz uzależniając nas od siebie. Między innymi to jest częścią książki, którą pragnę Wam bliżej przedstawić.

Autor jest psychiatrą i neurobiologiem, który ma na swoim koncie już kilka książek. Być może niektórzy z Was mogli się spotkać z jednym z jego dzieł, pod tytułem "Jak uczy się mózg". "Cyberchoroby" są próbą wskazania niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą nowoczesna technologia i jak bardzo może ucierpieć nasze zdrowie.

"Intensywne korzystanie z mediów prowadzi do utraty empatii i umiejętności traktowania innych z szacunkiem. Wyobcowanie powoli staje się problemem całych społeczeństw. A ciemne strony sieci – mobbing, oszustwa i przestępczość internetowa – są ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich. Dawniej internet służył swobodnej wymianie informacji. Dziś zamienił się w światową dzielnicę czerwonych latarni i potwora inwigilacji. 
Autor bestsellerów prof. Manfred Spitzer, renomowany psychiatra i neurobiolog, przedstawia alarmujące wyniki współczesnych badań nad zdrowotnymi zagrożeniami wynikającymi z cyfryzacji naszego życia. Na przykładzie obszernych międzynarodowych danych naukowych autor pokazuje, w jaki sposób intensywne korzystanie z mediów szkodzi naszym ciałom i umysłom. Manfred Spitzer usilnie ostrzega przed bagatelizowaniem cyfrowego zagrożenia i postuluje radykalne ograniczenie cyfrowej konsumpcji – dla dobra całego społeczeństwa."

Chyba muszę nadać tej książce dość wysoki priorytet. :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz