sobota, 18 listopada 2017

Czytaj PL - nakręcamy czytanie!

Czytaj PL - nakręcamy czytanie!
Skoro czytacie mojego bloga (nieważne czy regularnie, czy akurat trafiliście na ten konkretny wpis), to znaczy, że lubicie czytać. Jest to Wasz pasja, sposób na spędzenie wolnego czasu, czy sprawienia sobie odrobiny przyjemności. Jest to również coś, co z pewnością byście chcieli szerzyć - to zamiłowanie, które potrafi przenieść człowieka w zupełnie inny wymiar! Macie ku temu świetne narzędzie - akcję Czytaj PL, która jest jedną z największych tego typu akcji prowadzonych w Polsce, a być może i Europie! Czym się wyróżnia? Niewątpliwie tym, że zachęcanie do czytania nie ogranicza się jedynie do "ej, weź poczytaj, to jest spoko!". No dobra, poczytaj, ale co dokładnie? W tym właśnie pomaga akcja Czytaj PL. W sposób nowoczesny oraz przy okazji wesoły przekazuje w pełni za darmo dwanaście bestsellerów, które różnią się między sobą tematyką oraz gatunkiem, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo trafienia na taki tytuł, który przypadnie do gustu.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dostęp do wszystkich dwunastu książek? Ano, tutaj wchodzi ten aspekt technologiczny - wystarczy zeskanować kod QR z plakatu akcji, które to z kolei można znaleźć klikając w link, o tej tutaj:


Pod linkiem znajduje się również uroczyste oświadczenie, które możecie złożyć i sami krzewić radość z czytania za pomocą plakatów dostępnych do ściągnięcia na stronie. W razie problemów z odnalezieniem linków do ściągnięcia podsyłam poniżej screen, w którym linki są wycentrowane:

Czytaj PL - linki do plakatów

Jak widzicie, są dosłownie pod uroczystą obietnicą! Należy tylko pamiętać o jednym, malutkim szczególe - dostęp do książek będzie przyznany do końca listopada 2017 roku. Podział na audiobooki oraz e-booki może jednak skutecznie przyspieszyć proces "czytania". :) Pełna lista dostępnych książek:

 1. Wojciech Drewniak - „Historia bez cenzury 2”
 2. Krzysztof Piskorski - „Czterdzieści i cztery”
 3. Gregory David Roberts - „Shantaram”
 4. Filip Springer - „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
 5. Anna Kamińska - „Wanda”
 6. Jakub Małecki - „Ślady”
 7. Dan Ariely - „Szczera prawda o nieuczciwości”
 8. Elżbieta Cherezińska - „Korona śniegu i krwi”
 9. Camilla Lackberg - „Księżniczka z lodu”
 10. Peter Wohlleben - „Sekretne życie drzew”
 11. Jon Ronson - „#WstydźSię!”
 12. Marek Kamiński - „Marek i czaszka jaguara”


Trochę więcej o samej akcji możecie przeczytać w poniższym tekście, który jest informacją prasową o akcji:

"Już w listopadzie w całej Polsce pojawi się 7 tysięcy darmowych wypożyczalni e-booków. Znajdziemy je m.in. na przystankach autobusowych, w restauracjach i w szkołach. Czytaj PL – jedna z  największych na świecie akcji promujących czytelnictwo i jedyna taka w Polsce opanuje blisko 500 miast i mniejszych miejscowości na terenie całego kraju. Swoim zasięgiem wielokrotnie przebije poprzednie edycje i po raz pierwszy na taką skalę wykroczy poza granice kraju. Do wypożyczenia dostępne będą same bestsellery m.in. „Sekretne życie drzew” oraz „Shantaram”. 
Czytaj PL (www.czytajPL.pl) do tej pory było organizowane w niespotykanej w Polsce i na świecie skali, a w tym roku zasięg akcji będzie wielokrotnie większy. Akcja obejmie ponad 30 miast i dodatkowe 450, w których znajdują się szkoły biorące udział w akcji. Spośród  5000 zgłoszeń uczniów organizatorzy wyłonili 1000 Ambasadorów. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. Udostępnione zostaną kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku. Po raz pierwszy w akcji weźmie udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Wszystko to będzie  możliwe dzięki jednemu kodowi i jednej aplikacji. Zeszłoroczna edycja  zachęciła do czytania tysiące osób. W tym roku przekona ich jeszcze więcej. Akcja organizowana jest już po raz piąty przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformę e-bookową Woblink.com. 
Wśród bestsellerowych książek każdy znajdzie coś dla siebie. W kategorii kryminał do wirtualnej wypożyczalni trafi szwedzka „Księżniczka z lodu” Camilli Läckberg, której powieści przetłumaczone zostały na ponad 40 języków w 60 krajach. Miłośnicy książek  przygodowych będą mieli okazję przeczytać m.in. głośną powieść „Shantaram” Gregory'ego Davida Robertsa, która przedstawia historię legendarnego zbiega ukrywającego się w Indiach. W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy! Odkryje je przed czytelnikami Peter Wohlleben w „Sekretnym życiu drzew”. Do wypożyczenia będą również nagrodzone Nagrodą Zajdla „Czterdzieści i cztery” Krzysztofa Piskorskiego, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” Filipa Springera, „#WstydźSię!” Jona Ronsona i „Korona śniegu i krwi” Elżbiety Cherezińskiej.  
Do organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, pilotażowej odsłony akcji “Upoluj swoją książkę” zgłosiło się aż 1000 szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Umożliwi ona wypożyczenie książki na 5 minutowej przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja. Na uczniów czekają również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Ale to nie wszystko. W 200 restauracjach w ramach akcji „Czytaj PL na przystawkę” goście wypożyczą książki nie odchodząc od stolika, dzięki specjalnym nakładkom na menu.  
Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. 
Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Wystarczy jeden kod. Do całej kolekcji każdy może też zaprosić aż 5 znajomych. Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada. Lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl"

Wśród wydawnictw biorących udział w akcji możemy znaleźć między innymi:Pełną informację prasową możecie ściągnąć klikając w ten link - ukaże się Wam plik PDF, który możecie przeczytać lub sobie ściągnąć. :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz