poniedziałek, 10 grudnia 2018

Bardzo chcę! #52 – „O procesorach i procesach myślowych. Elementy kognitywistyki” Max Urchs

„O procesorach i procesach myślowych. Elementy kognitywistyki” Max Urchs
Źródło: Lubimy Czytać
Ha, ale Was dzisiaj zaskoczę! Pewnie nawet nie możecie objąć wzrokiem tego długaśnego tytułu! A na dodatek pojawia się w nim kognitywistyka, procesy myślowe i w ogóle. Brzmi groźnie, co nie? No cóż, ale stali bywalcy tego bloga z pewnością wiedzą, że czasem lubię zagłębić się w dość nietypowe książki. Na szczęście nie wrzucam na bloga pozycji czysto branżowych, które traktują o konkretnych technologiach lub ogólnie rzeczach związanych z IT, jednak tego typu trochę akademicką, a trochę popularnonaukową książkę myślę, że warto wrzucić. Zwłaszcza, że według opisu oraz nielicznych opinii dostępnych w „prostym” internecie wynika, że naprawdę pozycja ta może być traktowana jako popularnonaukowa, a więc przeznaczona dla niemal wszystkich czytelników. Jak jest naprawdę? Dowiem się pewnie dopiero po przeczytaniu!

Nie bez powodu kognitywistyka znalazła się wśród moich zainteresowań – chociaż są to dopiero początki, na razie mierzymy się wzrokiem. Jest to dziedzina interdyscyplinarna, która ma zastosowanie między innymi w badaniu sztucznej inteligencji. W dużym skrócie, kognitywistyka zajmuje się badaniem umysłu, zmysłów, modelowaniem działania naszego mózgu i procesów w nim zchodzących. Jednym z celów tej dziedziny jest nie tylko wyjaśnienie, w jaki sposób działa ludzki mózg oraz jego procesy myślowe, ale również tworzenie symulacji komputerowych, które mogą je naśladować, a co za tym idzie, rozwój sztucznej inteligencji. Proponowana przeze mnie książka to już dinozaur w pewnym sensie, wydana została bowiem w 2009 roku, jednak opisane w niej treści cały czas mają zastosowanie.

„O procesorach i procesach myślowych. Elementy kognitywistyki” to podstawy kognitywistyki, zawierająca w sobie między innymi bazę w postaci neurobiologii, definicji i podziału sztucznej inteligencji czy filozofii umysłu. Kieruje swoje tory również w kierunku transhumanizmy oraz posthumanizmu, co z pewnością stanowi nieco kontrowersyjny, ale i bardzo łakomy kąsek. Sam opis wydawnictwa nie jest zbyt bogaty, jednak choć trochę pokazuj czym ta pozycja może być: 
„Sugestywnymi przykładami i wciągającymi opowieściami z historii nauki Autor sprawia, że trudne do przyswojenia wyniki cognitive science stają się zrozumiałe i frapujące. Z tego względu książka znajdzie czytelników również poza gronem fachowców i studentów. Ma bowiem wielkie walory popularyzatorskie. Zarazem jednak może służyć jako podręcznik akademicki dla coraz liczniejszych studentów kognitywistyki w Polsce oraz i i psychologii. 
Z recenzji Roberta Piłata 
Rozprawa stanowi doskonałe kompendium wiedzy z zakresu kognitywistyki, może zatem znakomicie służyć jako podręcznik akademicki, nie tylko nauki tej dyscypliny, ale również specjalistycznych zajęć na kierunkach filozoficznych. Książka jest napisana językiem przystępnym, stylem przejrzystym i czytelnym. Terminy techniczne są zawsze wprowadzane wraz z precyzyjnym wyjaśnieniem sensu, jaki im się przypisuje. Praca tłumaczki zasługuje na najwyższą ocenę. 
Z recenzji Mirosława Żelaznego”

A Wy jak się zapatrujecie na ten tytuł? Zainteresował Was? A może nie chcecie mieć z „nudną kognitywistyką” nic wspólnego? :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz