piątek, 10 kwietnia 2020

Bardzo chcę! #68 Kevin Dutton – „Mądrość psychopatów”

Kevin Dutton – „Mądrość psychopatów”
Źródło: Lubimy Czytać
Nie będę ukrywał, że w mojej biblioteczce z „chciejkami” pojawia się coraz więcej wszelkiego rodzaju reportaży oraz literatury popularnonaukowej! Kolejne tytuły pojawiają się jak grzyby po deszczu. Najczęściej jest to wynik grzebania sobie po różnych blogach i profilach osób recenzujących książki – zwłaszcza tych, których czytam najczęściej. W końcu wiem, z kim mniej więcej mój gust się pokrywa. Wychodzi więc na to, że chyba pojawia się coraz większa moda na takie książki. Ewentualnie po prostu ludzie w pewnym momencie zaczynają… bo ja wiem… „dojrzewać” do nich? Lub po prostu zaczynają szukać czegoś innego? Chcą poszerzać swoją wiedzę o świecie? Ciężko stwierdzić, chociaż na pewno jest to niezły temat na długą dyskusję!

W każdym razie chyba Was nie zdziwi, że i tym razem nie przychodzę do Was z beletrystyką. W tym miesiącu przedstawiam Wam książkę, którą bardzo chciałbym przeczytać, jednak wiem, że nie każdy z Was czuje ten sam poziom entuzjazmu. Już z samego opisu widać, że nie jest to łatwy tytuł, chociaż zapewne bardzo… pouczający. A chyba najbardziej przerażające jest stwierdzenie autora, które można przeczytać pod koniec blurba, zachęcającego do sięgnięcia po tę pozycję. Cóż to jest? Zobaczcie sami:

„Psychopata. Słowo to kojarzy nam się natychmiast z mordercami, gwałcicielami, zamachowcami-samobójcami i gangsterami. Ale inaczej niż w filmach, prawdziwi psychopaci nie zawsze uciekają się do przemocy i nie zawsze popełniają przestępstwa. Wręcz przeciwnie. Mają wiele zalet.

W swojej przełomowej wyprawie w świat psychopatów ceniony angielski psycholog Kevin Dutton ujawnia, że istnieje coś takiego jak „skala szaleństwa”, na której każdy z nas ma swoje miejsce. Wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obrazowania mózgu i neurobiologii, wykazuje, że jedynie cienka linia oddziela zdolnego chirurga od seryjnego mordercy. A swoje spektrum psychopatii ilustruje niezwykle przekonującymi i zaskakującymi badaniami.

Dutton dekonstruuje źle pojmowany termin „psychopata” za pomocą śmiałych artykułów i oryginalnych badań naukowych. Rozmawia z psychopatami zamkniętymi w pilnie strzeżonym szpitalu Broadmore, poddaje się eksperymentowi, który czyni z niego psychopatę, odwiedza mnichów buddyjskich, by śledzić ruch ich gałek ocznych i mikroekspresje, i udowadnia, że dzisiejszy bandzior czający się na źle oświetlonym parkingu jutro może się stać bohaterskim żołnierzem Sił Specjalnych.

Wysuwa również kontrowersyjną tezę, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej psychopatyczne. Psychopaci są nieustraszeni, pewni siebie, charyzmatyczni, bezwzględni i skupieni na celu – a jest to zestaw cech niezbędnych, by odnieść sukces w dwudziestym pierwszym wieku.

Książka Duttona to prowokacyjna i zaskakująca podróż w głąb szaleństwa. Z pewnością wywoła w nadchodzących latach wiele dyskusji”.

Czytalibyście?

0 komentarze:

Prześlij komentarz