niedziela, 10 grudnia 2017

Bardzo chcę! #40 - Siddhartha Mukherjee "Cesarz wszech chorób. Biografia raka"

Siddhartha Mukherjee "Cesarz wszech chorób. Biografia raka"
Źródło: Lubimy Czytać
Okrągły, czterdziesty odcinek cyklu "Bardzo chcę!" będzie w pewnym sensie nieco nietypowy. Nie znajdziecie bowiem dzisiaj książki fantastycznej - chociaż chciałoby się bardzo, aby jej treść była tylko wymysłem. Nie znajdziecie kryminału - chociaż czasem lekarze starają się być najlepszymi detektywami. Nie znajdziecie również thrilleru, chociaż wszystko może wskazywać właśnie na ten gatunek. Za to znajdziecie książkę, która w 2011 roku zdobyła Nagrodę Pulitzera w kategorii "General Nonfiction". "Cesarz wszech chorób. Biografia raka", którą napisał Siddhartha Mukherjee.

Pozycję tę doceniono wieloma nominacjami i nagrodami, o czym możecie przeczytać w notce od Wydawnictwa Czarne, która znajduje się poniżej. Historia nowotworów może się nie wydawać zbyt zachęcają na pierwszy rzut oka, jednak z drugiej strony zawsze warto znać wroga, z którym zmaga się duża część społeczeństwa każdego dnia. Tytuł doceniony został również przez środowisko naukowe, co jeszcze zwiększa chęć sięgnięcia po taką sprawdzoną i rzetelną pozycję. Być może tematyka nie należy do łatwych, jednak w mojej opinii warto się z nią zapoznać. Dlatego właśnie książka ta również trafia na dość wysoką pozycję na mojej liście "chciejek".

Bez przedłużania, zapoznajcie się proszę z opisem wydawnictwa - czego można się spodziewać po książce zatytułowanej "Cesarz wszech chorób. Biografia raka".

"Siddhartha Mukherjee opowiada historię raka, poczynając od pierwszych odnotowanych przypadków sprzed tysięcy lat, a kończąc na czasach współczesnych, badając ten temat z precyzją biologa molekularnego, perspektywą historyka i pasją biografa. W rezultacie powstała przejrzysta i niezwykle błyskotliwa kronika choroby, która towarzyszy ludzkości od ponad pięciu tysiącleci. Cesarz wszech chorób, łącząc przystępnie przekazaną wiedzę naukową z opisem konkretnych – historycznych i współczesnych – przypadków chorych, demistyfikuje najbardziej demonizowaną chorobę wszechczasów. 
Książka spotkała się ze znakomitym przyjęciem środowisk naukowych i literackich. Potwierdzeniem jej klasy są znaczące wyróżnienia: Nagroda Pulitzera w kategorii literatura faktu, Literacka Nagroda PEN / E.O. Wilson dla Książek Naukowych, nagroda za najlepszy debiut przyznawana przez dziennik „The Guardian”, nagroda „Książki dla Lepszego Życia”. Cesarz wszech chorób został także uznany za jedną z dziesięciu najlepszych książek 2010 roku przez „The New York Times Book Review”, magazyn „TIME” zaliczył go do stu najważniejszych książek stulecia, zaś „The New York Times” do stu najlepszych książek non-fiction wszechczasów."

Czujecie się zachęceni, czy raczej wolicie po takie pozycje nie sięgać? :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz