niedziela, 10 listopada 2019

Bardzo chcę! #63 – „Czynnik diabła” Craig Russel

Źródło: Lubimy Czytać
Wreszcie wracamy do beletrystyki – tym razem robię przerwę od przedstawiania literatury faktu czy popularno-naukowej! Wszak zdecydowana większość książek, które czytam, to kryminały, thrillery czy inna fantastyka. Na mojej półce „Chcę przeczytać” w serwisie Lubimy Czytać leży spora liczba tytułów, za które nie wiadomo kiedy się wezmę. Dlatego też staram się nie dorzucać kolejnych książek kompulsywnie, bo utonąłbym kompletnie w nieprzeczytanych tomiszczach – i to nie w sposób dosłowny, bo najpierw bym musiał je wszystkie kupić/pożyczyć. 😅Staram się jakoś selekcjonować to, co dorzucam do czytelniczych portali, nawet jeśli nie ma znaczenia z ich perspektywy, czy będzie tam leżało dziesięć tytułów czy dziesięć tysięcy. W każdym razie jakiś czas temu (już nie pamiętam nawet dokładnie kiedy) dorzuciłem na półkę książk Craiga Russela o pięknym tytule „Czynnik diabła”.

Serwis Lubimy Czytać sklasyfikował tę powieść jako kryminał, sensacja, thriller, a opis sugeruje elementy dramatu psychologicznego. Powieść miała niedawno swoją premierę w Polsce, raptem dwa miesiące temu. GoodReads ocenia (a dokładniej użytkownicy tego portalu) „Czynnik Diabła” na ponad 4 punkty w pięciostopniowej skali, czyli naprawdę wysoko! Akcja toczy się w 1935 roku jest połączeniem tradycyjnego kryminału/thrillera (zabójca, pościg za nim i tak dalej) z próbami wyizolowania czegoś, co się zwie „czynnikiem diabła” – czyli tym, co powoduje czynienie zła. Oczywiście nie może zabraknąć eksperymentów na sześciu najbardziej niebezpiecznych morderców, jacy żyją w kraju! Chyba więc nie zastanawiacie się już, czemu akurat ten tytuł trafił tym razem do mojego cyklu „Bardzo chcę!”?

Najlepiej będzie jednak, jeśli sami zobaczycie, w jaki sposób opisuje tę książkę Wydawnictwo Prószyński - Ska:

„Praga, rok 1935. Młody psychiatra Viktor Kosárek, były student Carla Gustava Junga, przybywa do otoczonego mroczną sławą zakładu dla obłąkanych Hrad Orlu. Wyposażona w nowoczesny sprzęt placówka znajduje się w zamku przez wieki obrosłym ponurymi legendami. Zamknięto tam sześcioro najokrutniejszych morderców w kraju: Drwala, Klauna, Kolekcjonera Szkła, Wegetariankę, Skiomantę i Demona. Kosárek zamierza wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki, aby wyizolować u nich archetypiczny składnik osobowości odpowiedzialny za czynienie zła - tak zwany czynnik diabła. Gdy tylko zaczyna odkrywać ich zdumiewające tajemnice, natrafia na łączący całą szóstkę zatrważający wspólny element. 
W tym samym czasie mieszkańców Pragi ogarnia przerażenie - w jej ciemnych zaułkach grasuje bowiem nieuchwytny morderca. Policyjny śledczy Lukáš Smolák, desperacko usiłujący złapać sprawcę, przez gazety nazwanego Skórzanym Fartuchem, zauważa podobieństwo między nim a działającym przed półwieczem w Londynie Kubą Rozpruwaczem. Smolák zwraca się po pomoc do lekarzy w Hradzie Orlu, mających doświadczenie z psychotycznymi kryminalnymi umysłami. Zachodzi obawa, że Skórzany Fartuch może mieć jakieś związek z szóstką zamkniętych w zakładzie pacjentów. 

Zanurzona w międzywojennej rzeczywistości Europy Środkowej i osadzona w cieniu gęstniejącego za czeską granicą nazistowskiego mroku stylowo napisana, doskonale skonstruowana, bogato zobrazowana powieść jest wspaniałą rozrywką. Nie sposób się od niej oderwać”.

Czytaliście? Polecacie? A może po prostu jesteście zainteresowani?

0 komentarze:

Prześlij komentarz