sobota, 10 kwietnia 2021

Bardzo chcę! #79 – „Niewyjaśnione okoliczności” Richard Shepherd

„Niewyjaśnione okoliczności” Richard Shepherd
Źródło: Lubimy Czytać

Książka Richarda Shepherda opowiada o… Richardzie Stepherdzie. No dobrze, to kimże jest ten Pan Richard, który sam o sobie pisze? Lekarzem medycyny sądowej, który ma na swoim koncie około dwudziestu pięciu tysięcy sekcji zwłok, głównie ofiar przestępstw. Robi wrażenie, prawda? Skoro na nas, zwykłych czytelników, tak bardzo ta liczba wpływa, to jakie skutki musiała wywrzeć na samym autorze oraz na jego rodzinie? Między innymi tego możemy dowiedzieć się z opisywanego tytułu – „Niewyjaśnione okoliczności” to autobiografia brytyjskiego medyka sądowego, ujawniająca część kulis jego pracy oraz życia rodzinnego w cieniu śmierci.

Tak, ponownie oznacza to pozycję okołomedyczną w moich chciejkach, chociaż w pewnym sensie przełamuje jednak standardowy schemat! W końcu to autobiografia! Jeśli mnie pamięć nie myli, to chyba autobiografii już od bardzo długiego czasu nie miałem okazji czytać ani słuchać. Biografie, a i owszem, zdarzały, choćby Tesli czy Edisona, ale autobiografii ani widu, ani słychu. Może to być więc całkiem niezła pozycja dla przypomnienia sobie, z czym to się je.

Jak zwykle zamieszczam również opis samego wydawnictwa, żebyście mieli lepszy wgląd w to, o czym ta książka traktuje:

„Czołowy brytyjski praktyk medycyny sądowej, dr Richard Shepherd, poświęcił swoją karierę zawodową odkrywaniu tajemnic śmierci.

Gdy ktoś umrze śmiercią gwałtowną lub z niewyjaśnionych przyczyn, zadaniem dr. Shepherda jest ustalić przyczynę zgonu. Każda sekcja zwłok to swego rodzaju zagadka kryminalna – a dr Shepherd przeprowadził ich w swoim życiu prawie 25 tysięcy. Dzięki swoim umiejętnościom, oddaniu i wnikliwości dr Shepherd jest w stanie odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań: jak doszło do śmierci danej osoby?

Czy chodzi o seryjnego mordercę, czy o katastrofę naturalną; o zabójstwo doskonałe, czy o podejrzany wypadek – dr Shepherd nigdy nie zakłada niczego z góry, zawsze za to dąży do odkrycia prawdy. Wprawdzie był zaangażowany w najgłośniejsze sprawy, takie jak masakra w Hungerfordzie (1987), morderstwo Rachel Nickell (1992), a nawet śledztwo w sprawie wypadku księżnej Diany (1997) oraz ataku na World Trade Center (2001), lecz często to mniej głośne sprawy okazują się najbardziej zagadkowe, intrygujące, a nawet dziwaczne. Dowody przedstawione przez dr. Shepherda – zarówno w świetle jupiterów, jak i poza mediami – doprowadziły do skazania morderców, uniewinnienia osób fałszywie oskarżonych, a nawet do zaskakującego ponownego otwarcia dawno zamkniętych spraw.

Jednakże życie w cieniu śmierci, bycie naocznym świadkiem najgorszych okropieństw, do jakich zdolny jest człowiek, miało swój koszt. Dr Shepherd uczciwie opowiada, jaką cenę przyszło zapłacić jemu samemu i jego bliskim.

»Niewyjaśnione okoliczności« to fascynująca autobiografia, relacja nietuzinkowego człowieka, unikalny wgląd w niezwykły zawód, a przede wszystkim przejmujący i niosący otuchę testament tych, których życie zakończyło się przedwcześnie”.

Zachęceni? :D 

0 komentarze:

Prześlij komentarz