czwartek, 6 stycznia 2022

Podsumowanie roku 2021

Niedawno wjechała kolejna dwójka do liczbowego oznaczenia nowego roku! A to oznacza nowe wyzwania, kolejne szanse, niezwykłe przygody… No dobra, to oznacza po prostu tyle, że będziemy od nowa liczyli pewne rzeczy, a pewnie i tak będziemy sobie żyli, jak do tej pory (w każdym razie pewna część ludzi). Na pewno mniej więcej to oznacza dla mnie nowy rok – jak również kolejną możliwość do wykorzystania różnych liczb zapisywanych przeze mnie skrzętnie przez cały rok! A takie podcasty na przykład to już dostaną swój całoroczny, pełny przekrój! Bazowałem rzecz jasna na tym, co stworzyłem na potrzeby roku 2020, tylko teraz dojdzie dodatkowa plansza zbierająca do kupy audiobooki oraz podcasty.

Właśnie więc od samych audiobooków chciałbym zacząć ten mały festiwal plansz i wykresów. Wychodzi na to, że przesłuchałem nieco więcej, niż w ubiegłym roku – doszło kilka tysięcy bonusowych minut. Muszę przyznać, że się bardzo mocno wkręciłem w ten format książek, jest dla mnie wręcz idealny. Na całe szczęście nie mam żadnych problemów z podzielnością uwagi przy wykonywaniu niektórych czynności – a już na pewno takich jak sprzątanie, spacerowanie czy granie w Pokemon Go (he-he). W związku z tym liczby dla całego roku wyglądają mniej więcej tak:

Przeczytane książki

Łączna liczba przeczytanych książek (lub przesłuchanych!) jest w tym roku mniejsza niż w poprzednim, jednak tak naprawdę jest niewiele mniejsza. Widać za to znaczącą różnicę w liczbie przeczytanych stron, chociaż to tak naprawdę nie jest istotne. Ważne, że po prostu miałem radochę z czytania!


Oprócz moich własnych, prywatnych, prowadzonych skrupulatnie w Excelu statystyk, mogę się również pochwalić tymi stworzonymi przez Lubimy Czytać oraz GoodReads. Uwielbiam na nie patrzeć, aby raz w roku porównać, jak bardzo te serwisy nie nadążają za uzupełnieniem poprawnych liczb stron dla każdej książki. Zawsze, gdy zauważę, że się różni, to daję znać, jednak, tak czy siak, moje statystyki (bazujące na tym, co mam przed nosem w książce) są zupełnie inne. Nawet uwzględniając egzemplarze recenzenckie przed ostateczną korektą, które mogą mieć inną liczbę stron, to te różnice wydają się zbyt duże.A tutaj już GoodReads:


Gdzieś mi zjadło jedną książkę, chociaż nie wiem gdzie i kiedy. 🤔

Egzemplarze recenzenckie

Tym razem widać spory spadek w stosunku do poprzedniego roku. Częściowo wynika to z nieco mniejszej liczby propozycji, które otrzymywałem, a częściowo z tego, że trochę wybrzydzałem. Mam na półkach sporo książek, których jeszcze nie przeczytałem, więc nie zawsze też chciałem zatykać się kolejnymi pozycjami. W każdym razie mniej więcej tak wygląda zbiorcze podsumowanie tego, co otrzymałem oraz przeczytałem na tle całej reszty!


Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć nowej książki Thomasa Arnolda, którą otrzymałem z imienną dedykacją od autora!

Audiobooki

Oczywiście, że nie może zabraknąć osobnego podsumowania audiobooków! Wszak to słuchanie, a nie czytanie!


Całkiem not bad. Osobiście jestem zadowolony, audiobooki niemal podwoiły moje możliwości i załatały pewnego rodzaju lukę. Nie mam problemów ze słuchaniem podczas codziennych czynności takich jak przygotowanie posiłku czy zmywanie, więc czemu nie skorzystać z możliwości i nie zaliczyć kilku dodatkowych książek? 

Podcasty

Pewnie bym przesłuchał drugie tyle audiobooków, gdyby nie to, że staram się też poszerzać swoją wiedzę za pomocą podcastów! Mam kilkunastu twórców, których słucham na bieżąco, a którzy dostarczają mi nie tylko rozrywki (jeśli są twórcami popkulturalnymi), ale również informują, co w finansach piszczy, podrzucają ciekawe rzeczy do zgłębienia z branżowych tematów, no i zajmują mi tym mniej więcej tyle czasu, ile pokazałem na poniższej infografice!


Oczywiście są najdłuższe i najkrótsze podcasty! Znaczy się pod względem minut, które przesłuchałem. W tym roku TOP5 prezentuje się następująco:


A tutaj łapcie listę unikatowych nazw:

 1. 6 minute English
 2. Biznes Myśli
 3. Biznes w IT
 4. Cyber, Cyber
 5. Czytu Czytu
 6. Finanse Bardzo Osobiste
 7. Imponderabilia
 8. Inwestomat
 9. Kryminatorium
 10. Książki Które Uczą
 11. Mała Wielka Firma
 12. Męskie spotkania
 13. Na Podsłuchu
 14. Nauka XXI wieku
 15. Nerdy nocą
 16. Nerdy Nocą
 17. Nerdzi w Kulturze
 18. Ostra Piła
 19. Otwieracz
 20. Pani Swojego Czasu
 21. Pasja Informatyki
 22. Patoarchitekci
 23. Po ludzku o pieniądzach
 24. Porozmawiajmy o IT
 25. Rock i Borys
 26. Root Cause
 27. Shufflecast
 28. Stacja IT
 29. Stockbroker
 30. System Trader
 31. W drodze do pracy
 32. Zabójcze opowieści
 33. Ze stoickim spokojem
 34. Zombie vs. Zwierz

Wszystkie przesłuchane rzeczy

W tamtym roku nie przygotowałem żadnej planszy, która pokazałaby sumę minut podcastów i audiobooków, bo statystyki tych pierwszych zacząłem prowadzić w połowie roku. Tym razem jednak mogę się pochwalić taką oto prostą planszą, którą kojarzycie już z moich comiesięcznych podsumowań!


Zakupy i dostawy

Tak, moja biblioteczka się powiększyła. No dobra, nie w sposób bezwzględny, bo dużo książek oddałem w 2021 roku na kiermasz toruńskiego schroniska, jednak wiele książek pojawiło się poprzez zakup lub dowolnie inną formę (jak prezent, egzemplarz recenzencki etc.). Tym razem było to:

64 nowych książek.

Filmy oraz seriale

Nie jestem wielkim wciągaczem filmów oraz seriali, ale lubię sobie jednak obejrzeć to i owo. W tym roku częściej sięgałem po produkcje serialowe (a w kinie to chyba nawet ani razu nie byłem…), co zresztą widać na poniższej planszy:


Jak natomiast wyglądają same tytuły? Ano w ten sposób:

Filmy:

 1. „Friends. Reunion”
 2. „Jak wytresować smoka 2”
 3. „Labirynt fauna”
 4. „Między nami misiami”
 5. „Na noże”
 6. „Noc oczyszczenia: Anarchia”
 7. „O wszystko zadbam”
 8. „Sala samobójców. Hejter”
 9. „Stowarzyszenie umarłych poetów”
 10. „Utalentoway pan Ripley”
 11. „Wiedźmin: Zmora Wilka”
 12. „Wredne dziewczyny”
 13. „XIII poprawka”
 14. „Ze śmiecią jej do twarzy”
 15. „Zwierzogród”
 16. „Żony ze Stepford”

Seriale:

 1. American Crime Story
 2. Castlevania
 3. Dirty John: Betty Broderick
 4. F is for Family
 5. Kajko i Kokosz
 6. Otwórz oczy
 7. Rick i Morty
 8. Rozczarowani
 9. See
 10. Sex Education
 11. Squid Games
 12. Tabu
 13. The Boys
 14. The Crown
 15. The Following
 16. The Morning Show
 17. The Office
 18. The Witcher

To w sumie chyba wszystko, co chciałem pokazać. Nie ma co też przesadzać, prawda? A jak tam Wasz 2021 rok?0 komentarze:

Prześlij komentarz