niedziela, 12 czerwca 2016

Asian Countries Music TAG

Źródło: Dziwny Świat Laoshu Łajki
Cześć i czołem, witam Was wszystkich w leniwe, niedzielne popołudnie! W oczekiwaniu na zakończenie pierwszej części trylogii "Pustki" autorstwa Hamiltona, postanowiłem umilić sobie i Wam (mam nadzieję, że Wam to umili trochę czas i ewentualne oczekiwanie) małym Book TAGiem! W sumie nie wiem czy mogę go nazwać "Book" TAGiem, gdyż będzie nieco inny niż te, z którymi miałem do tej pory do czynienia. Ten bowiem będzie się skupiał wokół muzyki! 

Jakby nie patrzył prowadzę blog książkowy. Nie planuję "rozszerzać" jego tematyki na ogólnie pojętą kulturę, ale akurat na pojedynczy taki wpis się skuszę. Chyba większość młodych ludzi nie wyobraża sobie życia bez muzyki - ta dziedzina obejmuje nie tylko książkoholików, ale osoby z różnymi zainteresowaniami, w różnym wieku i różnej narodowości. Z zespołami i muzykami jest trochę jak z ubraniami dla kobiety - w pewnym momencie nie ma człowiek czego słuchać, mimo że posiada całą szafę płyt lub kilkaset gigabajtów muzyki z iTunes. Nawet czasem takie dobroci techniki jak Spotify czy Deezer nie potrafią pomóc z prostego powodu - nie wiadomo czego szukać!

Mam nadzieję, że taki TAG nie tylko pokaże Wam z czym ja jem nuty, ale również odkryje przed Wami nowych wykonawców, których poznacie i polubicie. W końcu muzyka też niektórym towarzyszy podczas czytania. :) À Propos "wykonawców" - w TAGu mowa jest o "muzykach", jednak jako osoba słuchająca głównie zespołów, a nie pojedynczych muzyków, postanowiłem przyjąć definicję muzyka jako człowieka lub właśnie kapeli. Mam nadzieję, że ani Wy, ani Łajka z bloga Dziwny Świat Laoshu Łajki, która zaprosiła mnie do udziału w tej zabawie, nie będziecie mieli nic przeciwko tej mojej małej, swobodnej interpretacji. :)


CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA (CHINY)

Muzyk, którego inni nie znoszą, za to Ty ubóstwiasz

Myślę, że można tutaj podpiąć śmiało zespół Nightwish. W kręgach ludzi lubiących mocniejszą muzykę, kapela ta jest często wyśmiewana i wykpiwana, ja za to uwielbiam zarówno połączenie mocnych riffów z operowym głosem Tarji (obecnie nie śpiewa już z grupą), jak również show jakie robią podczas koncertów.Muzyk, którego inni uwielbiają, a Ty nienawidzisz

Sporo jest takich wykonawców, w sporej części obecne gwiazdy pop - Justin Bieber, Rihanna etc. Słowo "nienawidzę" jest tu mimo wszystko nie na miejscu, gdyż po prostu nie lubię tego, co oni tworzą lub tego, jak się samo obnoszą. Ot, zwyczajny konflikt gustów. :)INDIE

Muzyk, którego cenisz za wyjątkowe podejście do kultury rodzimego kraju

Zdecydowanie jest to Serj Tankian. Nie jest może jakimś niesamowicie wybitny aktywistą, ale walczył o uznanie tureckiego ludobójstwa Ormian (z pochodzenia jest właśnie Ormianinem) i wielokrotnie podkreślał swoje pochodzenie. Nie wstydzi się go, wręcz przeciwnie, jest z niego dumny. Przy okazji jest świetnym wokalistą. :)

JAPONIA

Muzyk, który jest popularny, ale jego słuchasz rzadziej niż zwykle

Ciężki orzech do zgryzienia. Ogólnie robię zazwyczaj przeploty i czasem zapominam o wielu wykonawcach, których swego czasu słuchałem bardzo często. Jeśli jednak miałbym wybierać wśród rzeczywiście popularnych wykonawców, których JA rzadko słucham, to przeniosę Was w świat jazzu, gdzie króluje Herbie Hancock. Może nie jest on popularny w Polsce (ogólnie jazzowi artyści nie są w naszym kraju popularni, nawet Polacy - wyjeżdżają do USA i nagle są tłumy na koncertach, a u nas pustki, nikt nie chce słuchać), ale na arenie międzynarodowej jak najbardziej. Rzadko po niego sięgam, bo jednak jazz lepiej się gra niż słucha - chyba że mówimy na przykład o fusion jazzie, to już inna bajka. W każdym razie czasem mi się zdarzy z chęcią posłuchać standardów jazzowych, ale musi mi na to przyjść ochota.

KOREA PÓŁNOCNA/POŁUDNIOWA

Muzyk, który powinien być Twoim zdaniem, zauważony

Co prawda zespół, o którym planuję napisać ma swoich fanów, jest znany na arenie międzynarodowej i w ogóle, ale może Wy go zauważycie albo podacie dalej. Chodzi o Machinae Supremacy - zespół, który w swojej muzyce wykorzystuje generator SID. Chip ten zainstalowany był między innymi w Commodore 64, a w muzyce tworzonej przez Machinae Supremacy ewidentnie słychać charakterystyczne "pikania", że to tak niefachowo ujmę. :) Zespół stworzył między inymi soundtrack do kultowej, być może niektórym z Was znanej gry Jets'n'Guns, wydanej w 2004 roku.

TAJWAN

Muzyk, który nagrywa single, mimo to czujesz do niego sympatię

Cóż, nie ma takiego. :) O ile dobrze zrozumiałem pytanie i chodzi o wykonawcę, który tworzy tylko single i się nagle rozmyśla i jednak Long Play nie powstaje (są naprawdę tacy ludzie?). No bo trochę nie ma sensu w odniesieniu do wykonawców, którzy puszczają swoje LP - w końcu chyba z 90% wypuszcza single. Taka w końcu rola singla - promować nadchodzący album. WIETNAM

Muzyk, którego lubią wszyscy, ale Ty masz co do jego talentu mieszane uczucia (kochać?/nienawidzić?)

Może to być na przykład Dawid Podsiadło. Wszyscy się nim jarają a ja mimo, że talentu odmówić nie mogę, jakoś nie jestem w ogóle do niego przekonany. Oczywiście do jego twórczości również. Widziałem wiele razy jak osobiście wchodził w interakcje z youtuberami i robił naprawdę fajne rzeczy, często się śmiejąc z samego siebie. Słuchałem wielu jego piosenek i nie mogę powiedzieć, że robi kupę, absolutnie. Po prostu czort sam jeden wie jak mam go odbierać i jego muzykę - nie wiem.

0 komentarze:

Prześlij komentarz