niedziela, 8 października 2017

"Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć?" - Arden Moore

"Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć?" - Arden Moore
Źródło: Lubimy Czytać
Autor: Arden Moore
Tytuł: Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć?
Wydawnictwo: Septem
Tłumaczenie: Emilia Hahn
Stron: 256
Data wydania: 2007


Mieszkałem już w swoim życiu z kotami i z chęcią widziałbym te zwierzaki w przyszłości. Kiedy się raz pozna kota, to ciężko się od niego odzwyczaić - jest kompletnie inny niż pies, ale swoją innością potrafi przyciągnąć. To i owo już wiedziałem na temat zachowań, przyzwyczajeń czy gustów kocich, ale zawsze warto swoją wiedzę poszerzać. Dlatego właśnie z wielką chęcią sięgnąłem po tę książkę, którą pożyczył mi znajomy z pracy. Kociarz swoją drogą, z dwoma wspaniałymi kotami. Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat swoich czworonożnych przyjaciół, lub zastanawiacie się nad przygarnięciem kocura a potrzebujecie nieco więcej informacji - zachęcam do tej pozycji!

Dlaczego koty sikają poza kuwetą? Czy da się zaprzyjaźnić kota z psem? Co może być powodem regularnego wymiotowania? Aby zarówno kot wraz z człowiekiem mogli czerpać przyjemność ze swojego towarzystwa, oboje powinni nauczyć się siebie nawzajem. Kotom przychodzi to o wiele łatwiej, za to człowiek czasem potrzebuje pomocy. Arden Moore stara się wyjaśnić najbardziej palące i popularne wątki związane z mieszkaniem z kotem. Pozycja zarówno dla początkujących, jak i wieloletnich miłośników tych wspaniałych drapieżników.

Książka składa się z serii pytań i odpowiedzi. Autorka wzięła najczęściej pojawiające się wątpliwości i w formie odpowiedzi przekazuje swoją wieloletnią wiedzę wszystkim czytelnikom. Robi to w sposób bardzo przyjemny, okraszony zarówno przykładami z życia swojego oraz kilku innych autorytetów, jak i naukowymi wywodami w przypadku niektórych zagadnień. Próbuje wytłumaczyć niektóre kocie zachowania nie tylko poprzez argumenty logiczne, ale również rzeczowe. Każdy gatunek bowiem ma pewne reakcje uwarunkowane genetycznie i właśnie między innymi to chce przekazać w swojej książce Arden Moore.

Autorka próbuje część swojej książki okrasić humorem. Tutaj muszę przyznać, że trochę to nie wyszło, ponieważ żarty bywają... dość suche. Trochę wymuszone, niezbyt zabawne, bardzo oklepane. Nie jest to jednak w tym przypadku wyznacznik jakości. W końcu nie o humor chodzi w tej pozycji, dlatego nie wpływa to w żaden sposób na moją opinię. Jednak uważam, że warto o tym wspomnieć, aby nikt nie poczuł się rozczarowany. W sumie starania też warto docenić - w końcu każda próba zwiększenia atrakcyjności książki jest względnie dobra.

Fajnym zabiegiem jest również umieszczanie w dodatkowych blokach krótkich ciekawostek, które nie są bezpośrednio związane z omawianym aktualnie tematem. Oprócz tego książka podzielona została na części, które omawiają konkretne zagadnienie. Dzięki temu można w późniejszym czasie łatwiej odnaleźć potrzebny nam fragment. Zwłaszcza, że autorka stara się podając konkretne przykłady, namówić nas do skopiowania jej wskazówek i wdrożenia w życie.

Ogólnie rzecz biorąc "Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć" jest bardzo fajną pozycją dla wszystkich miłośników mruczących zwierzaków. Wiele przydatnych wskazówek znajdą zarówno wieloletni wielbiciele, jak i osoby, które dopiero zastanawiają się nad przygarnięciem kota. Na pewno pomocne będą rozdziały dotyczące wyboru kota oraz tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą taka decyzja. Przyjemna lektura, niosąca ze sobą dużo treści oraz poparta nie tylko samym doświadczeniem autorki oraz innych autorytetów, ale również konkretnymi naukowymi dowodami.

Łączna ocena: 8/10


0 komentarze:

Prześlij komentarz