czwartek, 18 stycznia 2018

Powiedz mi szczerze Book TAG

Po długiej - bo prawie rocznej - przerwie, pojawiły się nagle dwa Book TAGi, do których zostałem nominowany! W ostatnim, który opublikowałem jeszcze w listopadzie, wspominałem, że ogólnie całkiem je lubię. Zawsze to jakiś sposób na nieco lepsze poznanie osoby, której opinie się czyta. Z wielką chęcią więc podszedłem do kolejnej nominacji, którą otrzymałem tym razem od Oxfordki z bloga Literacka Fantazja! Dzięki serdeczne! Tym razem będzie nieco dłuższy post, bo i pytań o wiele więcej niż zazwyczaj. Osiemnaście sztuk, z czego przy niektórych trzeba się rozpisać. No, będzie co czytać!

Mam nadzieję, że Was za bardzo nie zanudzę. :) Klasycznie oczywiście "kradnę" Oxfordce fotkę będącą obrazkiem TAGa, więc i tu będziecie mieli okazję podziwiać tę samą grafikę! Mam nadzieję, że mnie jej autorka nie zabije! ;) Nie przedłużając więc, poniżej przedstawiam pytania oraz odpowiedzi:

1. Książka, która mieszka na Twojej półce najdłużej?

Hmm... Strzelałbym pomiędzy Słownikiem Wyrazów Obcych a starym wydaniem Encyklopedii Powszechnej PWN. :P

2. Co czytasz obecnie? Jaką książkę przeczytałeś ostatnio? Jaka czeka na Ciebie w kolejce?

Teraz czytam "Serce z lodu" - Elsa ponad wszystko! :D Ostatnio zaliczyłem "Muzykę duszy", której opinia się pojawi na dniach, a czeka na mnie sporo książek, między innymi świeży Sanderson. :D

3. Jaką książkę wszyscy kochają, a Ty jej nienawidzisz?

Nie wskażę żadnej, bo w sumie żadna nie przychodzi mi do głowy. Mogę nie lubić jakichś, ale żeby nienawidzić taką, którą wszyscy kochają? Nope, raczej nie ma takiej. :)

4. Jaką książkę wciąż powtarzasz sobie, że przeczytasz, ale sam dobrze wiesz, że tego nie zrobisz?

Nie ma takiej! Jak mówię sobie, że przeczytam, to przeczytam. No, chyba że nie przeczytam. Ale nie wiem, że tego nie zrobię, bo naprawdę mam w planach czytanie, jeśli sobie mówię, że przeczytam!

5. Jaką książkę planujesz przeczytać na emeryturze?

Wszystkie te, których nie zdążę przeczytać do emerytury! :)

6. Odwieczny problem z ostatnią stroną – czytasz od razu czy spokojnie czekasz na to, jak skończysz całą książkę?

Czekam, oczywiście że czekam. Nawet jak sprawdzam ile książka ma łącznie stron (do statystyk oraz ewentualnego poprawienia na Lubimy Czytać, to jest straszne ile książek ma z kosmosu wzięte dane), to wzrokiem uciekam od tekstu. Koniec książki powinien by przeze mnie poznany... na końcu książki. :P

7. Przedmowy, posłowia, wprowadzenia – są potrzebne czy to tylko marnowanie czasu i papieru?

Zachowam się jak prawnik i powiem - to zależy. Co do zasady mi nie przeszkadzają, a czasem wręcz zawierają przydatne dla mnie informacje. Jednak powinny się pojawiać tylko wtedy, kiedy naprawdę mają sens. Jakieś zwykłe podziękowania czy wyjaśnienia jak to wspaniale było tę książkę napisać należą w mojej opinii do kategorii "zbędne". Jednak jeśli np. jest to kolejne wydanie, albo kolejna część i coś istotnego stało się w przeszłości, co wpłynęło na to jak dana pozycja aktualnie wygląda, to jest to rzecz ciekawa.

8. Z jakim bohaterem książkowym chciałabyś zamienić się na życia?

Pewnie z jakimś długo żyjącym, ale przy okazji ciekawie. Wspominałem już na blogu o Illidanie Stormrage, ale jego uwięzienia raczej bym przeżyć nie chciał. :) Obstawiałbym więc pewnie jakiegoś elfa albo krasnoluda. No, może np. Sama Vimesa - długo to może i nie żył jak jakieś elfy, ale miał z pewnością ciekawe życie!

9. Czy masz jakąś książkę, którą wiążesz ze szczególnym okresem w swoim życiu?

W sumie to nawet cały cykl - "Legenda Drizzta". Nieodłącznie kojarzy mi się z liceum i tymi trzema laty spędzonymi pomiędzy gimnazjum, a przejściem na zaczątek dorosłego życia.

10. Opowiedz o książce, którą zdobyłeś w jakiś nietypowy sposób.

Ha, to będzie chyba "Babie lato", które zdobyłem w ramach zabawy "T(r)op 10 książek"! Żeby nie przynudzać zapraszam do przeczytania archiwalnego wpisu - wystarczy kliknąć w linka. :)

11. Jakiej książce pokazałeś najwięcej miejsc?

W sumie to nie wiem. Raczej nie przewożę książek z miejsca na miejsce, a jak już to robię, to masowo - bo na przykład przerzucam między mieszkaniami. Czasem wiadomo, weźmie się książkę w podróż, ale przez to wszystkie książki "widzą" raczej podobną liczbę miejsc.

12. Lektura szkolna, która gdy miałeś ją przeczytać, zdawała się być koszmarem, ale później ja doceniłeś?

"Potop" Sienkiewicza - podchodziłem do niego jak pies do jeża, serio! A jak już przeczytałem parę stron to się wręcz zakochałem i potem przeczytałem całą resztę. Zostało mi to do dzisiaj, w walce Mickiewicz vs. Sienkiewicz siedzę w obozie autora "W pustyni i w puszczy". :)

13. Książki nowe czy używane?

Nie ma to dla mnie absolutnie żadnego znaczenia. Co prawda większość mam nowych, ale zrobiłem też sporo zakupów używanych. Co się mają zmarnować - w końcu do przeczytania się nadają. :P

14. Czytałaś coś Dana Browna?

Tak, "Inferno". :)

15. Ekranizacja, która podobała Ci się bardziej niż książka?

Zdecydowanie "The Vampire Diaries". Co prawda to serial, ale o wiele lepszy w mojej opinii niż książka. Może dlatego, że pierwszy sezon, który był kiepski, był właśnie na podstawie książki, a potem to już prawie tylko wesoła twórczość scenarzystów i reżysera... Ale ojtam ojtam!

16. Czy czytałeś kiedyś książkę, która sprawiła, że poczułeś się głodny?

Chyba można tak powiedzieć. Na pewno ślinka ciekła kiedy czytałem "Diablelski owoc" Toma Hillenbranda. Drugi tom zresztą też był "pyszny"! Ach te opisy potraw...

17. Czy jest osoba, z której polecenia książki zawsze czytasz?

Jest nawet kilka takich osób, głównie oczywiście bloggerów i bloggerek. Może nie tyle "zawsze czytam", co wiem, że jeśli im się coś spodobało, to sam mogę sięgnąć i nie pożałuję. Głównie dotyczy to literatury fantasy, ale również literatury faktu i kryminałów. :)

18. Książka, która nie jest jedną z tych, po które często sięgasz, ale bardzo Ci się podobała?

To chyba połowa wszystkich książek, które przeczytałem. Praktycznie po żadną nie sięgam więcej niż jeden raz, a wiele z nich mi się bardzo podobało. :)

To by było chyba na tyle! Sporo pytań, ale udało mi się przez wszystkie przebrnąć! Mam nadzieję, że odpowiedzi będą satysfakcjonujące. :) Klasycznie, jak w każdym TAGu nie nominuję nikogo, ale jeśli komuś pytania się bardzo spodobały i chciałby na nie odpowiedzieć, niech czuje się zaproszony! :)


0 komentarze:

Prześlij komentarz