niedziela, 10 maja 2020

Bardzo chcę! #69 Cixin Liu – „Problem trzech ciał”

Cixin Liu – „Problem trzech ciał”
Źródło: Lubimy Czytać
Tym razem być może będziecie zaskoczeni! Ha! Pewnie się spodziewaliście jakiejś pozycji popularnonaukowej albo innego reportażu! Tym razem nie. Beletrystykę też chcę dalej czytać – chociaż to akurat widać po opiniach… Mało tego, to nie jest klasyczny dla mnie kryminał, czy fantastyka. Znaczy, literatura fantastyczna to jest, a i owszem, ale fantastyka naukowa. Na dodatek z tych bardziej hard niż soft. Czasem mnie na takie tytuły nachodzi, a całkiem niedawno odkryłem ten na bodaj Instagramie. Opis mi przypadł do gustu, do tego opinie oraz oceny dość zachęcające, więc czemu nie? Trzeba spróbować, bo wygląda na to, że jest czego. Chętnie się dowiem i to jak najszybciej.

Literatura chińska, zdobywczyni nagrody Hugo, z dużą porcją nauki, filozofii oraz szczyptą polityki i teorii spiskowych. Mieszanka potencjalnie wybuchowa, więc taka w sumie idealna dla mnie. A jeśli dorzucimy do tego nawiązanie kontaktu z obcą cywilizacją, która niestety stoi właśnie na progu zagłady (cóż, skojarzenia mogą się pewne pojawić, to prawda), to otrzymamy coś, co może być albo doskonałe, albo bardzo słabe. Sądząc po opiniach, wyszło to pierwsze. Zobaczcie zresztą sami, co możemy o tej książce przeczytać w informacjach od Wydawnictwa Rebis:

„Pierwszy tom rewelacyjnej trylogii »Wspomnienie o przeszłości Ziem«, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami »Fundacja« i »Kroniki Diuny«.

»Problem trzech ciał« stał się bestsellerem w Chinach i zyskał ogromny rozgłos w Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku książka otrzymała nagrodę Hugo dla najlepszej powieści.

Podczas rewolucji kulturalnej w Chinach tajna baza wojskowa Czerwony Brzeg wysyła sygnały w kosmos w poszukiwaniu inteligentnego życia pozaziemskiego. Do prac zostaje włączona Ye Wenjie, córka wybitnego fizyka zamordowanego przez czerwonogwardzistów, i dzięki niej badacze w końcu nawiązują kontakt z obcą cywilizacją stojącą u progu zagłady.

W XXI wieku naukowiec Wang Miao zostaje członkiem komisji badającej przyczyny serii samobójstw czołowych fizyków. W wyniku prywatnego dochodzenia natyka się na tajemniczą grę wirtualną o nazwie »Trzy ciała«, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Niebawem odkrywa, że świat tej gry wcale nie jest fikcją…”

Zainteresowani? :D 

0 komentarze:

Prześlij komentarz