środa, 10 lutego 2021

Bardzo chcę! #77 – „Wirus paniki” Seth Mnookin

„Wirus paniki” Seth Mnookin
Źródło: Lubimy Czytać

Wbrew pozorom nie chodzi wcale o naszego kochanego koronawirusa, który nieco wywrócił w ostatnim roku świat do góry nogami. Chociaż w pośredni sposób książka ta dotyka też innego problemu, z którym się zmagamy, czyli szczepionek przeciwko COVID-19. Pełny tytuł tej książki brzmi bowiem „Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu”, czyli wracam do swoich okołomedycznych zachcianek. Szczepionki to temat rzeka, a im więcej czasu mija i im bardziej oddalamy się od tych czasów, w których wiele chorób dziesiątkowało społeczeństwo, tym więcej teorii spiskowych się pojawia. Swoją drogą sam te teorie to piękny temat na kilka książek, aż ciekaw jestem, czy ktoś próbował zbadać, czy istnieje korelacja pomiędzy poziomem dobrobytu a podatnością na różnego rodzaju podejrzane twierdzenia.

Tytuł ten zachwalany jest jako pokazujący podstawy tych wszystkich lęków, które powstają u antyszczepionkowców oraz wyjaśniający czemu ludzie odrzucają naukę i skupiają się na często urągających logice teoriach. Jednak wszystko bez zbędnego ironizowania, poniżania czy wyśmiewania. Jak jest w praktyce? Nie mam pojęcia, ale liczę na to, że dość szybko się dowiem! Poniżej przeklejam opis, który serwuje Wydawnictwo Czarne, które samo w sobie niemalże gwarantuje doskonałą treść!

„Pogłoski i mity, które narosły wokół szczepień ochronnych, krążą w przestrzeni publicznej od dekad. Anegdoty i przypuszczenia nie prowadzą jednak do poznania prawdy i nie mają szans w starciu z rzetelnymi badaniami. Odrzucenie wiedzy naukowej doprowadziło do powstania Towarzystwa Płaskiej Ziemi i odnowienia wiary w lecznicze skutki upuszczania krwi. Rygorystyczne eksperymenty – do wysłania ludzi na Księżyc i rozwoju mikrochirurgii. Dlaczego więc, pomimo stwierdzonej skuteczności szczepionek, ruchy antyszczepionkowe zajmują tak mocną pozycję? I dlaczego zagrożenia związane z brakiem szczepień są lekceważone, a w siłę rosną teorie spiskowe?

Amerykański dziennikarz Seth Mnookin bez wyśmiewania przeciwnika rozkłada na czynniki pierwsze antyszczepionkowe fobie i ich źródła. Prowadzi czytelnika przez historię medycyny, objaśniając kolejne etapy rozwoju nauki, jak również równoległego tworzenia się grup opierających swoją działalność na lęku i podejrzeniach.

Uzasadniona obawa czy kaprys klasy średniej? Prawdziwe zagrożenie czy kompletny brak wiedzy? Wirus paniki to opowieść o tym, jak strach potrafi pokonać rozsądek, a emocje – logikę”.


0 komentarze:

Prześlij komentarz