sobota, 10 lipca 2021

Bardzo chcę! #81 – „Ciało. Instrukcja dla użytkownika” Bill Bryson

Nie jesteście jeszcze znudzeni ciągłymi popularnonaukowymi lub reportażowymi książkami w tym cyklu…? Mam nadzieję, że jeszcze trochę wytrzymacie, bo mam ich jeszcze w zanadrzu całkiem sporo… Tym razem wybrałem „Ciało. Instrukcja dla użytkownika” – ma chwytliwy (choć jednocześnie dość… prosty) tytuł, autorem jest Bill Bryson, znany z takich książek jak „Piknik z niedźwiedziami” czy „Krótka historia prawie wszystkiego”, a do tego jest o ludzkim ciele! Czego więcej do szczęścia potrzeba? W sumie chyba niczego. No, może prócz tego, żeby tytuł okazał się naprawdę dobrym tytułem!

A o czym w ogóle on jest? O ludzkim ciele? Zgadza się, chociaż to zapewne bardzo duże uproszczenie. Ewentualnie wyolbrzymienie, w zależności od tego, czego oczekujecie po tej pozycji. Przede wszystkim jest to wycieczka po niektórych miejscach wraz z objaśnieniem procesów, które zachodzą tu i ówdzie (rzecz jasna raczej nie są to naukowe wywody, tylko łatwiejsze do przyswojenia uproszczenia). Zgodnie z informacją od Wydawcy, cała ta podróż okraszona jest mnóstwem anegdot, które są pewnego rodzaju znakiem firmowym autora. 

No dobrze, a jak w takim razie w ogóle wygląda opis Wydawnictwa Zysk i S-ka? Ano w ten sposób:

„Fascynująca wyprawa badawcza po ludzkim ciele, pomagająca zrozumieć cud naszej neurologicznej i fizjologicznej konstrukcji.

Bill Bryson po raz kolejny udowadnia, że jest niezrównanym towarzyszem podróży, gdy oprowadza nas po zakamarkach ludzkiego ciała – wyjaśnia jak ono funkcjonuje, podkreśla jego niebywałe zdolności do samoleczenia i sygnalizuje sytuacje, w jakich może nas ono (niestety) zawieść. Ciało to książka pełne niezwykłych faktów (od momentu, kiedy zacząłeś to czytać twój organizm zdołał już wyprodukować kolejny milion czerwonych krwinek) jak i nieodzownych anegdot będących znakiem firmowym Billa Brysona, Jak pisze Bill Bryson: „Spędzamy nasze życie w tym ciepłym, chybotliwym ciele, a traktujemy je jako coś zupełnie oczywistego”. Ciało pozwoli przezwyciężyć tę obojętność hojnymi dawkami cudownych, czytelnych faktów i informacji, które obowiązkowo należy poznać.

W bestsellerowej "Krótkiej historii" prawie wszystkiego zdawało się, że Bill Bryson dokonał niemożliwego, sprawiając, że sfera nauki stała się dla milionów ludzi na całym świecie nie tylko bardziej zrozumiałą, ale również zabawna. Teraz kieruje swoją uwagę do wnętrza, aby zgłębić tajemnice ludzkiego ciała, jego funkcjonowania oraz niezwykłą zdolność regeneracji”.

Czujecie się zachęceni?


0 komentarze:

Prześlij komentarz