środa, 10 sierpnia 2016

Bardzo chcę! #24 - Terry Brooks "Miecz Shannary"

Źródło: Lubimyczytac
Kojarzycie może emitowany od stycznia 2016 przez MTV serial "Kroniki Shannary"? Polska wersja swoją premierę miała w marcu 2016, czyli nawet stosunkowo szybko. Serial nie zdobywa może takiej popularności jak "Gra o Tron", jednak ma wielu swoich fanów i dość wysokie oceny. W tym momencie właśnie wchodzi Terry Brooks i trylogia "Miecz Shannary". Co prawda pierwszy sezon serialu oparty jest akurat o drugi tom trylogii, ale jednak warto przeczytać całość od początku. Oprócz "Miecza Shannary" jest też cykl "Dziedzictwo Shannary", które również z wielką chęcią przeczytam - o ile "Miecz Shannary" okaże się być dobrą trylogią (oraz książką).

"Miecz Shannary" jak już zapewne zauważyliście to jednocześnie tytuł całej trylogii, jak również jej pierwszego tomu. Fani serialu będą mogli dowiedzieć się, jak cała ta historia się w ogóle zaczęła, a osoby, które serialu nie znają po prostu zaczną kolejny cykl, który - mam nadzieję - będzie potrafił wciągnąć na jakiś czas. Oceny w serwisie Lubimyczytać może nie powalają, ale osobiście liczę na to, że jednak trylogia ma "to coś". W końcu z jakiegoś powodu to akurat ją wybrano do zekranizowania. :) A przecież do wyboru mieli dziesiątki różnych trylogii i cykli, jeden lepszy od drugiego.

Cóż się jednak dokładnie kryje w tej książce? Zajrzyjmy do opisu wydawnictwa Replika, a dokładniej do drugiego wydania z 2014 roku. Tako rzecze okładka:

"Setki lat temu Wielkie Wojny Ludów położyły kres wznoszonej przez wieki wspaniałej cywilizacji. Zło, jak się wydaje, bezpowrotnie podzieliło ocalałych ludzi oraz inne rozumne rasy – krasnoludy, elfy, trolle i gnomy. Pozornie uśpione mroczne siły teraz przymierzają się do kolejnego ataku.  
Dla Flicka i Shei Ohmsfordów spokojna dolina Shady Vale jeszcze do niedawna była niemal całym światem. Teraz jednak, kiedy na progu karczmy ich ojca staje najpierw tajemniczy druid, potem zaś małomówny książę, a na niebie pojawiają się istoty, o jakich nie śnili w najgorszych koszmarach, zostają wciągnięci w wyprawę, której sensu z początku nie są w stanie pojąć...  
Zło zbliża się wielkimi krokami, a powstrzymać je jest w stanie jedynie legendarny Miecz Shannary. Ten zaś może zadziałać tylko w rękach prawowitego spadkobiercy... "

Tak, dobrze widzicie - drugiego wydania. :) Pierwszy raz w Polsce książka wydana została bodaj w 1997 roku, a ogólnie pojawiła się na świecie w roku 1977. Jest to debiut tego autora - debiut, który szybko stał się bestsellerem. Jest to więc dość stara powieść, polecona nawet przez samego Franka Herberta!

0 komentarze:

Prześlij komentarz