wtorek, 6 lutego 2018

"Górnicy PL" - Karolina Macios

"Górnicy PL" - Karolina Macios
Źródło: Lubimy Czytać
Autor: Karolina Macios
Tytuł: Górnicy PL
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 208
Data wydania: 31 stycznia 2018


Discovery Channel znane jest między innymi z tworzenia programów ukazujących pracę różnych ludzi - zarówno pokazaną w bardziej humorystyczn, jak i poważny sposób. Jedna z ich produkcji to "Górnicy PL", która ukazuje pracę górników w polskich kopalniach. "Górnicy PL" to również tytuł książki, która opowiada historie bohaterów serialu. Historie, których nie da się uchwycić kamerą, które nie mogą zostać odpowiednio oświetlone lampami i obrobione w montażowni. 

Siedem osób z trzech różnych kopalni, siedem różnych historii i sposobów patrzenia na świat. Wśród tych osób wspólny mianownik - praca kilkaset metrów pod ziemią, w ciągłym niebezpieczeństwie. Karolina Macios zebrała wszystko, co najważniejsze z rozmów, które odbyła z bohaterami serialu "Górnicy PL" i przedstawiła ich punkt widzenia. Przybliżyła jedną z najbardziej niebezpiecznych prac na świecie, którą wykonuje każdego dnia kilkaset tysięcy osób w Polsce. Jej wady i zalety, ale przede wszystkich jej wykonawców - zwykłych ludzi, którzy każdego dnia zjeżdżają na dół, a ich rodziny zastanawiają się, czy nie jest to ich ostatni zjazd.

Książka nierozerwalnie łączy się z serialem produkowanym przez Discovery Channel. Występują w niej ci sami bohaterowie, chociaż ukazani z nieco innej perspektywy. Nie jako osoby wykonujące na bieżąco swoje obowiązki, ale takie, które potrafią opowiedzieć zarówno o tym, w jaki sposób praca górnika wygląda, ale również jak wyglądała ona wiele lat temu. Oderwanie od serialu widać również we fragmentach, w których wspominane są niektóre kręcone sceny. Wiele z nich to swoiste wyprostowanie tego, co trzeba było zmienić, aby lepiej wyglądało na ekranie - niektóre wydarzenia, słownictwo czy nawet osoby.

Karolina Macios przeprowadziła rozmowy z siedmiorgiem górników - sześcioma mężczyznami oraz jedną kobietą. Malwina Smulska jest geologiem i jedną z pierwszych kobiet, które zaczęły pracować na dole. Jej historia to głównie przedstawienie tego, w jaki sposób kobiety musiało przedzierać się przez stereotypowe myślenie, ukazane jednak w sposób bardzo pozytywny. Inni bohaterowie pokazują również jak młodzi przechodzą chrzest oraz dlaczego powinno się na nich uważać. Przede wszystkim bowiem "Górnicy PL" to opowieść o niebezpieczeństwach, które czyhają na każdym kroku, w każdej kopalni. Czasem jest to metan, czasem groźba pożaru, a we wszystkich kopalniach groźba osunięcia się stropu.

Wszystkie rozmowy przeprowadzane były głównie w mieszkaniach górników. Można więc nieco lepiej poznać nie tylko samą pracę, ale również rodzinę. Autorka nie zapomina o informacjach na temat rodzinnych rozmów o tym, co się dzieje na dole oraz o ogromnie zmartwień, które są nieodłączną częścią życia rodziny, w której żyje górnik. Zwłaszcza, kiedy syn postanowi pójść w ślady ojca.

"Szybko okazało się, że nie wybrałam sobie najłatwiejszego kierunku, a nic nie zabija w człowieku zainteresowania danym tematem tak jak studia."

Niesamowite jest, jak bardzo zżytą ze sobą społecznością są górnicy. Ich praca musi być czysto zespołowa, więc nie mają wyjścia - zaufanie to podstawa. A kiedy życie człowieka zależy od tego, co zrobi druga osoba, zaufanie buduje się błyskawicznie. Tworzy się więź, którą ciężko nazwać inaczej niż rodzinną. To również zostało świetnie ukazane przez autorkę, nie tylko przez komentarze, ale również przez odpowiedni dobór wypowiedzi. Można dojść do wniosku, że już w niewielu zawodach potrafi się wytworzyć takie połączenie między wsółpracownikami. Coraz rzadziej bowiem życie jednego pracownika może zależeć od decyzji całego zespołu. A tam, na dole, podczas szychty, to właśnie współpracownicy i ich decyzje wpływają na to, czy cały zespół wyjedzie na powierzchnię w pełni zdrów.

Wszystkie te historie opowiedziane są w niezwykle lekki i przystępny sposób. Żadnego zalewania czytelnika mnóstwem trudnych słów, charakterystycznych dla branży. Oczywiście pojawiają się, i to nie raz, jednak podane w taki sposób, który wręcz pomaga je zapamiętać. Autorka wyjaśnia mimochodem znaczenie każdego z nich, jednak nie robi tego w sposób nachalny. Definicja wręcz wychodzi sama z siebie, a dokładniej z kontekstu zdania lub opisywanej sytuacji. Można więc powiedzieć, że książka łączy przyjemne z pożytecznym - a jedno z drugim przeplata się w sposób wręcz naturalny.

Zdecydowanie polecam każdemu, kto chciałby poznać opowieści górników o ich pracy - począwszy od "szeregowego" górnika, aż po dział kierownictwa. Przyjemna książka, napisana lekkim językiem, z pewnością nie zniechęci ani do tematyki górnictwa, ani do samej literatury faktu, która czasem bywa ciężka w odbiorze. "Górnicy PL" to doskonała przeciwwaga dla obecnych stereotypów i rozjaśnia nieco mroki tego niezwykle niebezpiecznego zawodu. Pokazuje również rodziny - zarówno te najbliższe, jaki te, które tworzą się w samych kopalniach. Górnictwo bowiem co coś więcej niż zwykła praca. To poświęcenie, często swojego życia, oraz nauka zaufania. Zwłaszcza, gdy od innych osób zależy zdrowie i życie.

Łączna ocena: 8/10


0 komentarze:

Prześlij komentarz