środa, 28 lutego 2018

"W blasku ognia" - Praca zbiorowa

Źródło: Lubimy Czytać
Autor: Paca zbiorowa
Tytuł: W blasku ognia
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 160
Data wydania: 23 stycznia 2014


Uniwersum Metro 2033 nie jest światem, który znam doskonale, jednak od wielu lat staram się śledzić, co się w nim dzieje. Darmowe e-booki będące zbiorami opowiadań, napisanych przez polskich fanów świata, którego twórcą jest Dmitry Glukhovsky, są w moim posiadaniu już od dawien dawna, jednak nie miałem jeszcze okazji ich przeczytać. Pierwszą część rdzenia świata, czyli "Metro 2033" przeczytałem już jakiś czas temu, teraz powoli przymierzam się do "Wędrowca" oraz "Końca drogi", więc chyba to najwyższa pora na zapoznanie się fanowskimi utworami.

Świat po nuklearnej apokalipsie nie ogranicza się tylko do Moskwy i tamtejszego metra. Cały świat pogrążył się w chaosie, ale w każdym jego zakątku znajdują się ocaleni. To oni tworzą Nowy Świat, pełen smutku, złości i walki o przetrwanie. Również Polska ma w tym swój udział - piórem kilku wybranych osób niniejszym Uniwersum Metro 2033 rozszerza się o losy przedstawione przez polskich fanów serii, którzy dorzucają swoje cegiełki do wydarzeń, które mają miejsce w moskiewskim metrze.

Zbiory opowiadań są pewną odskocznią od klasycznych powieści, ponieważ zawierają w sobie wiele różnych punktów widzenia, stylów pisania oraz sposobów myślenia - pod warunkiem, że tworzone są przez wielu autorów. Niniejszy zbiór napisany został przez fanów Uniwersum Metro 2033, którzy mieli okazję zaprezentować swoje dzieła na łamach portalu metro2033.pl. To wśród nich wybrane zostały najlepsze i złożone w darmowy e-book, który udostępniany jest wszystkim zainteresowanym, którzy chcą poznać kolejne postacie, zdarzenia i legendy.

"Przez dwie dekady Ziemia zaroiła się od tak wielkiej liczby nowych niebezpieczeństw, że każdy, kto chciał zachować zdrowe zmysły, wolał ich sobie nawet nie wyobrażać."

Jak to zazwyczaj w zbiorach opowiadań bywa, niektóre z nich są lepszej jakości, niektóre gorszej. Te, które mamy okazję przeczytać na kartkach "W blasku ognia" są opowiadaniami bardzo krótkimi, często kończącymi się wręcz zbyt szybko. W wielu przypadkach brakuje rozwiązania, a zawieszenie historii nie jest wykonane w zbyt dobrym momencie. A szkoda, bo kilka z nich naprawdę ma potencjał. Niestety często wkrada się do nich chaos, a urwanie opowiadania gdzieś w połowie wręcz sugeruje konieczność zmieszczenia się w ograniczonej liczbie znaków. W każdym razie sprawia dokładnie takie wrażenie.

Niektóre z tych opowiadań z chęcią zobaczyłbym jako pełnoprawne historie zagnieżdżone w całej powieści. Kiedy parę linijek temu użyłem słowa "potencjał", to miałem na myśli potencjalną, dobrą historię, która mogłaby porwać czytelnika w wir apokaliptycznego szaleństwa. Druga część niestety prezentowała nieco niższy poziom. Czasem wręcz same pomysły wydawały się być nie do końca opracowane i przemyślane. Niby z jednej strony opowiadanie o czymś mówiło, ale tak naprawdę nikt nie wie o czym, do czego zmierza i co tak naprawdę reprezentuje samym zakończeniem.

Nie żałuję jednak czasu spędzonego nad lekturą, którego zresztą nie poświęciłem aż tak dużo. Krótkie opowiadania tworzą naprawdę niezbyt rozbudowany i wymagający e-book. Łącznie 160 stron, które można przeczytać w kilka chwil. Nawet mimo nierównego poziomu stanowią one bardzo przyjemną odskocznię od bardziej wymagającej literatury. Nie nastawiałbym się jednak na ambitne i powalające historie - raczej na coś szybkiego w znanym uniwersum, co nie zapadnie w pamięć, ale i nie zanudzi do cna.

Łączna ocena: 6/10


0 komentarze:

Prześlij komentarz