piątek, 4 września 2020

Co pod pióro we wrześniu 2020?

Wakacje minęły, jak jeden dzień – parafrazując znany szlagier Andrzeja Rosiewicza. Było i się zmyło, zostawiając po sobie wspaniałe (bądź nie) wspomnienia i czasem nawet trochę zmarznięty tyłek. A skoro mamy już koniec wakacji, to znaczy, że jest wrzesień! Powoli wchodzimy w jesień, drzewa niebawem pokryją się pięknymi kolorami, a nas wszystkich być może ogarnie nostalgia i lekko depresyjny nastrój. Co jest najlepsze na smutne, deszczowe, jesienne wieczory? Kawa lub herbata oraz książka! Znacie mnie już pewnie na tyle dobrze, że wspaniały wieczór z jakimś tomem w ręku nie może oznaczać byle jakiego, wziętego pod wpływem chwili tytułu! Lubię sobie jednak zaplanować to i owo wcześniej.

Tak jest i tym razem – po raz kolejny planuję jedynie cztery tytuły w przypadku papierowych wydań oraz (tym razem udało się wybrać wcześniej) kilka sztuk audiobooków. Wykorzystałem ostatni dzień mojego urlopu w sierpniu do zrobienia małego zapasu w biblioteczce Empik Go, więc mam w czym wybierać. Trochę mi się wyczerpały pomysły na pozycje z dziedziny astrofizyki, bo trochę ich nadrobiłem jeszcze w sierpniu, ale nic straconego! Na pewno wszystkich jeszcze nie zaliczyłem, a poza tym pojawią się kolejne! W końcu trzeba poszerzać swoją ofertę cały czas, prawda Empiku?

Poniżej znajdziecie (jak co miesiąc) listę planowanych przeze mnie pozycji. Będzie trochę recenzencko, a trochę kontynuacyjnie. Jak zwykle wszystkie okładki książek pochodzą z serwisu Lubimy Czytać.

„Triumf Endymiona” – Dan Simmons
„Triumf Endymiona” – Dan Simmons

To już będzie ostatnie spotkanie z bohaterami i światem znanym mi z całego cyklu „Hyperiona”. Z jednej strony się cieszę, że dowiem się, jak cała misterna intryga uknuta przez autora się zakończy, a z drugiej się smucę, gdyż… no właśnie, gdyż jest to już ostatnia część. Zobaczymy, co tym razem wymyślił Dan Simmons!

„Berło Ziemi” – A.C. Gaughen
„Berło Ziemi” – A.C. Gaughen

Nowość od „Uroboros”, która wychodzi we wrześniu. Fantastyka, a jakżeby inaczej! Całkiem niezłe zagraniczne opinie oryginału. Młodzieżówka, trochę young adult, ale czasem bardzo lubię przeczytać coś lżejszego. Mam jedynie nadzieję, że sceny miłosne, bo zapewne występują, mnie nie zabiją.

„Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie” – Terry Pratchett
„Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie” – Terry Pratchett

Przedostatni tom z kolekcji „Świata Dysku” – a to oznacza, że pozostanie mi jeszcze tylko „Pasterska korona” i to będzie już wszystko… „Zadziwiający Maurycy” nie należy do żadnego konkretnego podcyklu, za to zawiera w sobie KOTA! A Śmierć kocha koty. Chociaż nie wiem, czy Śmierć tu jest, jednak spodziewałbym się jego obecności.

„Mitologia nordycka” – Neil Gaiman
„Mitologia nordycka” – Neil Gaiman

No, trzeba wreszcie przeczytać coś, co wyszło spod pióra Neila Gaimana – a „Mitologię nordycką” mam akurat pod ręką! Przy okazji jest to jedna z najmniej znanych mi mitologii, więc połączę przyjemne z pożytecznym.

AUDIOBOOKI

Tym razem się przygotowałem wcześniej! Dorzuciłem do biblioteki w Empik Go parę tytułów, które chciałbym przesłuchać we wrześniu. Zobaczymy, w jakim stopniu mi się to uda, a jak bardzo mi się plany pozmieniają (tutaj akurat się to zdarza), jednak wstępnie możecie liczyć na marudzenie o takich oto pozycjach:

  • „Stulecie detektywów” – Jürgen Thorwald
  • „Anatomia Góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami” – Rafał Fronia
  • „Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” – Matthew Walker
  • „Thomas Alva Edison. Biografia autoryzowana” – William H. Meadowcroft


0 komentarze:

Prześlij komentarz