poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Bardzo chcę! #12 - Hans Joachim Lang "Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz"

Hans Joachim Lang - "Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz"
Źródło: Lubimyczytac
Niedawno odkopałem archiwalny wpis na blogu "Aleksandrowe Myśli" pochodzący z roku 2013, który bardzo mnie zaciekawił. Była to recenzja wspomnianej w tytule książki, czyli "Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz"". Zaciekawiła mnie nie tylko sama opinia Aleksandry, ale także sama tematyka, którą porusza książka. Kiedyś miałem okazję już czytać kilka różnych artykułów i opracowań dotyczących nazistowskich oraz japońskich eksperymentów na ludziach, których nie wymyśliłby żaden pisarz. Były one nie tylko druzgocące w odbiorze, ale także pokazywały do czego tak naprawdę potrafi popchnąć człowieka ideologia. 

Pozycja ta wygląda na bardzo podobną do wspomnianych artykułów. Co prawda nie wygląda na aż tak straszne eksperymenty, o jakich miałem okazję przeczytać, jednak zdecydowanie jest to pozycja bardziej obszerna i skupiająca się na wielu wątkach - przynajmniej taką się wydaje. Szersze spojrzenie na skalę problemu i pokazanie całej drogi, którą musiały przejść więźniarki, począwszy od transportu a zakończywszy na śmierci bądź przeżyciu w wielkich cierpieniach pozwoli człowiekowi spojrzeć na to wszystko z nieco innego kąta. Całkowicie pokazuje to człowieka jako istotę żywą, czującą, myślącą i cierpiącą. Na stronie Empiku możemy przeczytać o tej książce takie słowa:

"Porażająca opowieść o eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz. Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przeżyło trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji? Jak działało jego „laboratorium”? Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudo-lekarze? Historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami".
 Z wielką chęcią zapoznałbym się z tą pozycją i choć odrobinę poszerzył swoje horyzonty myślowe związane z czasem II Wojny Światowej i działalności nazistów. Nie należy bowiem zapominać o tamtych czasach, nawet jeśli znamy je tylko z opowiadań.

6 komentarzy:

 1. Ja ostatnio czytałam o eksperymentach na karłach. Takie książki są wstrząsające!

  OdpowiedzUsuń
 2. No muszę Ci powiedzieć, że mnie też zaintrygowałeś tą książka, lubię historię zwłaszcza o II Wojnie Światowej, jak byłam mała wysłuchiwałam opowiadań pradziadka z tamtego okresu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę jej poszukać. Zaintrygowałeś mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. To zdecydowanie nie jest książka dla każdego. Zamierzam kupić, ale bez bicia przyznaję, że nie wiem, czy będę o niej pisać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno trzeba wiedzieć o czym dokładnie chce się napisać - wydanie opinii w tym przypadku nie powinno opierać się na "warsztacie autora" czy "fabule". :)

   Usuń
 5. Słyszałam już o książce i sama się nad nią zastanawiam, bo choć nie lubię historii, a i rzadko sięgam po tak wstrząsające historie (bo mniemam, że ta taka będzie) to chciałabym ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń