środa, 5 sierpnia 2015

zDYCHAj ubogi języku! #14 - parę słów o ludziach

Witajcie, witajcie, dzisiaj serwujemy kolejny odcinek serii zDYCHAj ubogi języku! Tym razem na ruszt wrzucam i przypiekam sporo przymiotników, które można użyć do opisania ludzi, choć nie tylko! Można powiedzieć, że jest delikatny misz-masz, chociaż tematycznie wszystko się zgadza. Już mieliście niedawno okazję zobaczyć parę słów, których można użyć w stosunku do ludzi i roboczo nazwałem je określnikami. Tym razem będą to w głównej mierze po prostu przymiotniki. Mam nadzieję, że przydadzą się Wam. :)

Mam przy okazji pewną informację, nie wiem czy złą czy dobrą - to już Wy ocenicie. :) Niestety będę musiał nieco przerzedzić kolejne odcinki serii. Mam trochę więcej zajęć i nie zawsze mogę wystarczająco posiedzieć nad serią, a niestety zajmuje ona trochę czasu wbrew pozorom. Nie zniknie całkiem, ale obetnę odcinki pojawiające się piątego dnia miesiąca - zostaną te z dwudziestego. Tak że w sierpniu pojawi się jeszcze odcinek 20.08.2015, ale we wrześniu (wraz ze startem roku szkolnego :P) będzie dopiero 20.09.2015 i tak dalej.

aprobatywny - wyrażający na coś zgodę, pozwalający na coś; np. można na jakąś decyzję spojrzeć aprobatywnym wzrokiem

fakultatywny - bardzo ważne słowo, które naprawdę warto zapamiętać, gdyż często pojawia się w wielu współczesnych oszustwach - oznacza ono "dowolny", "pozostawiony do wyboru" i stoi w opozycji do słowa obligatoryjny

hierofant - w najbardziej współczesnym znaczeniu jest to ktoś, kto wtajemnicza inne osoby w jakieś zagadnienia

literalny - dosłowny, pozbawiony przenośnej otoczki

oniryczne - dotyczący bądź związany z marzeniami sennymi

prekognitywny - intuicyjny, np. myślenie prekognitywne, polegające na przeczuciach i wytypowaniu przyszłych zdarzeń bez wcześniejszej wiedzy o ich wydarzeniu

progenitura - potomstwo/dzieci - co prawda dość przestarzała forma, ale czasem dalej można spotkać to określenie

prozelityzm - nawracanie innych osób na swoją wiarę

symplicystyczny - upraszczający, spłycający, np. symplicystyczne podejście do jakiegoś głębokiego problemu

sznyt - jest to charakterystyczny wygląd lub sposób bycia, który występuje w danym środowisku i jest w nim uważany za klasę, sznytem wśród dzieci z lat 90. XX wieku było posiadanie blizn, u mężczyzn w lat6ach 30. XX wieku nienaganny ubiór zgodny z dress code etc.

5 komentarzy:

 1. Olaboga tym razem mnie zagiąłeś, bo słowa są naprawdę trudne! Zaraz napiszę sms-a do koleżanki jak tam jej PROGENITURA heheh będzie zabawnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cholera zawsze czymś zaskoczysz. Tym razem nie znałem hierofant, symplicystyczny i sznyt. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No dobra, tutaj pojawiło się sporo słów, których nie znałam - czyli jednak rozwijam się przy Twoim cyklu. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trochę mnie tu nie było, ale wiadomo: lato, upał nie do wytrzymania, wakacje, działka...
  I voila, trafiam na mój ulubiony cykl. No i nareszcie jest zaskoczenie. Wśród Twoich wyszukanych słów znalazło się i takie, którego w końcu nie znam - HIEROFANT. Trzeba zapamiętać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń