poniedziałek, 31 sierpnia 2015

"Sprawa trzech desperado" - Caroline Lawrence

Źródło: Lubimyczytac
Autor: Caroline Lawrence
Tytuł: Sprawa trzech desperado
Wydawnictwo: Egmont Polska
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Stron: 304
Data wydania: 6 lutego 2013


Książkę tę udało mi się dostać za bezcen - raptem 2,88 zł za nowy tom na promocji w Auchan. Oczywiście nie brałem w ciemno - niska cena może, chociaż nie musi oznaczać coś słabego. Aplikacja mobilna Lubimy Czytać przyszła mi po raz kolejny w sukurs i pomogła ocenić czy warto wziąć czy też nie. Pozytywnie test przeszyły trzy pozycje - jedną z nich jest właśnie "Sprawa trzech desperado".

P.K. Pinkerton jest jeszcze dzieckiem, chociaż wchodzącym już powoli w wiek nastoletni. Półkrwi Indianin, wychowany przez przybranych rodziców przeżywa w pewnym momencie dramat - jego przybrani rodzice zostają zamordowani, a on sam staje się celem trójki bandytów. Ucieka do pobliskiego Virginia City - miasteczka zbudowanego na chciwości, pieniądzach i pogoni za srebrem. Tutaj nie tylko musi zmierzyć się ze ścigającymi go desperado, ale także uważać na wszędobylskie pułapki zakładane na naiwnych i nieświadomych ludzi. Jak sobie w tym wszystkim poradzi i czy w ogóle wyjdzie z opresji? Przekonajcie się sami!

Od pierwszych stron książki wydać do kogo adresowana jest "Sprawa trzech desperado" i nie są to z pewnością osoby dorosłe. W wielu księgarniach opisana jest jako "dla dzieci/młodzieży" i to przełamanie wydaje się być użyte celowo. Dla małych dzieci może być zbyt "ciężka", za to młodzież może uznać ją za zbyt infantylną. Wydaje mi się, że dwanaście lat to mniej więcej idealny target dla akurat tej pozycji - z jednej strony bardzo prosta i okrojona, a z drugiej są już trochę bardziej ciekawe rzeczy niż poznawanie świata.

Prostota to wręcz drugie imię tej książki - wiele sytuacji oraz dialogów jest tak prostych, że aż się czasem człowiek zastanawia nad ich realnością. Co prawda nie jest to ta negatywna "nierealność", jednak osobie przyzwyczajonej do skomplikowanych intryg i przerzucania życia codziennego na kartki książki może sprawić pewien dyskomfort czytanie "Sprawy dla trzech desperado". Z drugiej strony nie można zarzucić autorce nieprofesjonalnego podejścia czy stworzenia "chłamu" - sama historia jest ciekawa i miło się ją czyta, tylko po prostu adresowana jest do innego przedziału wiekowego niż czytana przeze mnie na co dzień literatura.

"Moja przybrana mama Evangeline mawiała, że kiedy Bóg daje ci Dar, daje ci też Cierń w boku, żeby ci się nie przewróciło w głowie"

Wydaje mi się, że dla starszych dzieci pozycja ta będzie bardzo fajna - może wprowadzić w świat książek i rozbudzić wyobraźnię. Pomimo wymienionych przeze mnie "wad" (ciężko je tak nazwać, ale jakiegoś słowa użyć muszę) przeczytałem całą książkę błyskawicznie i z zaciekawieniem. Warto wspomnieć, że ma pewne walory edukacyjne - nie tylko poprzez przenośnie i analogie, ale także bezpośredni fragment (nie będę zdradzał jaki i czego dotyczy!), który może nauczyć paru przydatnych rzeczy nawet osobę dorosłą!

Jeśli ktoś lubi książki dla dzieci i młodzieży to się nie zawiedzie. Jeśli ktoś ma kogoś w wieku podstawówka lub wczesne gimnazjum - może śmiało polecić. Dla reszty historia może być fajna, jednak wykonanie zbyt proste. Tak ja odebrałem "Sprawę dla trzech desperado" i mimo pozytywnych wrażeń mam pewien niedosyt. Nie wiem czy sięgnę po dalsze książki autorki, zwłaszcza po te z Pinky. Jednak to jest chyba jedna z tych książek, co do których uczuć musimy się sami przekonać.

Łączna ocena: 6/10 (chociaż dla młodzieży z pewnością wyższa)


Książka bierze udział w wyzwaniach:

14 komentarzy:

 1. W Auchan często można znaleźć coś ciekawego w koszu z tanią ksiązką :) Znajomy znalazł w Krakowie "Baśnie barda Beedle'a", które stały się ostatnio dla fanów Pottera białym krukiem. Dał 9,99 a cena na Alledrogo zaczyna się często od 100 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łokurde, można powiedzieć, że ubił książkowy interes życia!

   Usuń
 2. Za taką cenę sama bym się skusiła. Młodzież na pewno nieco inaczej odbierze tę książkę. Może nawet sama się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tego na taką cenę młodzież również się skusi. :)

   Usuń
 3. Ale cena, super! I niezła fabuła, z chęcią bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam odwiedzić Auchan - tam jest ciągle mnóstwo niesamowicie tanich książek, chociaż pierwszy raz widzę poniżej 3 zł. :P

   Usuń
 4. Ja niestety ostatnio nie mogę się przekonać do literatury dla młodszych, więc podziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Desperadosi desperadosami, a ja stary czekam na tego Dukaja aż skończysz w końcu i podzielisz się wrażeniami. Aż tak ciężko idzie? Ile Ci zostało? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ło panie, może to potrwać - niecałe połowa została, a pierwszą połowę męczyłem parę miesięcy. :D Niesamowicie trudna jest i żeby do niej zasiąść muszę wiedzieć, że najbliższe parę godzin będę miał wolnych - na razie niestety się nie pojawiła taka pora...

   Usuń
  2. Aż tak? Może nie tyle trudna, co po prostu wymagająca większej ilości czasu, po prostu, żeby nie siadać po 1-2 h, tylko np. całą niedzielę? Lód to będzie mój priorytet na przyszły rok, bo w tym już nie ogarnę takiej ambitnej i wymagającej cegły.

   Usuń
  3. Pisana w trzech językach, z archaizmami, starą stylistyką i częstym używaniem trzeciej osoby w pierwszej osobie, ze skomplikowanym światem i niesamowicie rozbudowaną polityką. :P Trzeba spokojnie, dokładnie i wolno czytać, a do tego nie polecam serii po kilka stron, bo człowiek się zagubi. Taka cała niedziela brzmi całkiem spoko na jeden rozdział.

   Usuń
  4. Brzmi zajebiście ciekawie. :D Będę się na tym maksymalnie skupiał w przyszłym roku, do tego czasu poczytam coś innego. Jeszcze miałem Neala Stephensona coś poczytać i Wattsa, którzy piszą w stylu Dukaja, ale nie dam rady.
   Coś jeszcze czytałeś od Dukaja? Ostatnie pytanie i nie robię offa. :)

   Usuń
  5. Nie miałem okazji niczego innego czytać Dukaja - tylko to ruszyłem. :P Mimo że jeszcze nie skończyłem serdecznie wszystkim polecam - wymagające, ale daje radochę!

   Usuń