wtorek, 22 grudnia 2015

"Przegląd Końca Świata: Blackout" - Mira Grant

"Przegląd Końca Świata: Blackout" - Mira Grant
Źródło: Lubimyczytac
Autor: Mira Grant
Tytuł: Przegląd Końca Świata: Blackout
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik
Stron: 512
Data wydania: 27 sierpnia 2014


Swoje odczekałem na wejście w posiadanie kompletnej trylogii "Przeglądu Końca Świata". Na całe szczęście ostatnie dwa tomy kupiłem razem i mogłem cieszyć się lekturą kiedy tylko będę miał na to ochotę. To dobrze, ponieważ drugi tom, "Deadline", wkręcił mnie w historię całkowicie i nie mogłem się doczekać przeczytania zakończenia. Miałem wielkie nadzieje związane z "Blackoutem" - sama Mira Grant postawiła sobie poprzeczkę dość wysoko. Czy udało jej się ją przeskoczyć? Zobaczcie.

Szeroko zakrojony spisek stał się aż zbyt szeroko zakrojonym spiskiem. Ekipa "Przeglądu Końca Świata" dołączyła do bardzo niebezpiecznej gry i obecnie musi się ukrywać. Cały czas niezmordowanie pracują, podobnie jak CZKC. Każde z nich jednak ma zupełnie inne priorytety. Shaun z przyjaciółmi próbuje po prostu przeżyć i dowiedzieć się, w jakie bagno wdepnął, natomiast CZKC pracuje nad obiektem 7c. Nikt się nie spodziewa jak bardzo oba te cele są ze sobą połączone.

"Przegląd Końca Świata: Blackout" to ukoronowanie całej serii. Rozwiązanie wszystkich wątków, zakończenie historii oraz ostateczne zdemaskowanie "tych złych" - kimkolwiek by nie byli. Dokładnie tak myślałem o tym tomie zanim się za niego wziąłem. Pocieszę Was - dalej tak myślę. Autorka doprowadziła wszystkie sprawy do końca i nie pogubiła się w nich. Stworzyła trzymającą w napięciu i pełną humoru serię, której ta książka jest wisienką na torcie. Rozwija wszelkie wątpliwości oprócz jednej. Czy to aby na pewno koniec? Na pewno nie będzie kontynuacji?

"Kto chce zobaczyć, jak mocuję się z łosiem zombie?"

W "Blackout" wpadłem prawie od samego początku. Na samym początku co prawda wiele wskazywało na to, że może nie być tak fajnie jak w poprzednich tomach, ale okazało się, że spowolnienie było konieczne. Wszystko przez prowadzenie dwóch wątków jednocześnie, przeplatając je pomiędzy sobą. Zabieg ten pozwolił na bieżące obserwowanie kilku różnych punktów widzenia (tak, kilku, nie dwóch) i nie dopuszczał możliwości zapadnięcia na chwilową amnezję. Akcja zaczęła zasuwać jak głupia na chwilę przed ich połączeniem, a później zachowywała się już jak lawina.

Nie zabrakło tutaj ani humoru, ani nauki. Wszystko połączone w klasyczny dla Miry Grant, wyważony sposób. Ucieszą się i fani nauki oraz spokojnej analizy, jak również wszyscy ci, którzy uwielbiają krwawą jatkę oraz tykanie zombie patykiem. Autorka doskonale również zakończyła samą kwestię ciągnącego się od pierwszego tomu spisku - na nasze nieszczęście brzmi on bardzo prawdopodobnie. Może niekoniecznie z wykorzystaniem takiego wirusa, ale akurat samo zachowanie oraz biorący w nim udział tak bardzo przypominają współczesny świat, że aż trochę boli. Oby tylko Mira Grant nie stała się prorokiem. Dlatego już teraz "powstańcie, póki możecie".

Łączna ocena: 10/10


Książka bierze udział w wyzwaniach:

16 komentarzy:

 1. Nie wiem,mnie jakoś zupełnie nie wciągnęła ta historia. Czytałam tylko pierwszą część i byłam w mniejszości, której się nie podobała;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma ksiazki, ktora kazdemu sie spodoba. :P nie ta to inna, nie te typ, moze nie ten jezyk - wazne, zeby sobie nie wmawiac, ze jest spoko. :P

   Usuń
 2. To zdecydowanie książka, która chcę przeczytać, ale jakoś nie mogę się za nią zabrać. Może w nowym roku mi się uda? :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jak na razie za całą serię podziękuję, ale nie wykluczone, że może jednak się do niej kiedyś przekonam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo pokochasz albo kompletnie Ci nie podejdzie. :)

   Usuń
 4. Przeczytałem bardzo szybko, by nie zrobić sobie spojlerów ale na bank wezmę się za tą serię w przyszłym roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram sie nie robic spoilerow - unikaj drugiego akapitu zawsze (krotki opis) a reszte czytaj smialo! :D

   Usuń
  2. Ja też nie, ale nie sposób nie zrobić tego, opisując fabułę 2, czy kolejnego tomu ;)

   Usuń
  3. To fakt, dlatego staram się zawierać opis jedynie w drugim akapicie każdej opinii - dzięki temu cała reszta pozbawiona będzie jakichkolwiek spoilerów, nawet pośrednich. :)

   Usuń
 5. Ooo, w końcu do skończyłeś rychło w czas. :D Teraz masz całkowicie wolne pole do zabrania się za serię Szklany Tron. Po nowym roku masz mieć to zaczęte! (tak grożę Ci :P)

  http://czytadelnia-joan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spoko, skończę tylko najnowszą Tess i się zabieram. :P Wybacz, ale Tess ma pierwszeństwo przed wszystkim! :D

   Usuń
 6. Ale chcę przeczytać tę serię, a jakoś nie mogę jej znaleźć w moich bibliotekach :]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli akceptujesz możliwość zakupu to podpowiem, że drugi i trzeci tom wciąż można na Allegro dostać po 8 zł za sztukę (nowe sztuki) z przesyłką za 4 zł oba - na przykład u tego sprzedawcy: http://allegro.pl/deadline-przeglad-konca-swiata-mira-grant-nowa-i5801032941.html

   "Feed" pewnie będzie większym wydatkiem, ale wydaje mi się, że jeśli tylko lubisz taką tematykę, to nie będziesz żałować wydanych pieniędzy. :)

   Usuń
 7. Mam nadzieję, że i ja tak pozytywnie odbiorę tę serię :) Mam ją od dawna na półce, wszystkie trzy tomy, tylko czasu brakuje mi na to, aby wreszcie po nią sięgnąć :) Nie wiedziałam, że seria okraszona jest także humorem :) Słowem przekonałeś mnie, muszę jak najszybciej zaplanować lekturę wszystkich tomów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okraszona to w sumie bardzo delikatne słowo. Zależy jednak jakie żarty Cię śmieszą. :) Ja wybuchałem śmiechem regularnie. :)

   Usuń