wtorek, 17 kwietnia 2018

10 lat Biblioteki Akustycznej - audiobooki rosną w siłę

Kiedy ktoś mówi "książki", większości ludzi kojarzy się to ze zgrupowanymi kartkami pokrytymi pismem, oprawionymi okładką, służącymi do czytania. Coraz więcej osób jednak myśli wówczas również o e-bookach, czyli książkach, które można czytać na komputerze, tablecie oraz czytniku. Audiobooki jeszcze nie pojawiają się tak często w naszych skojarzeniach, chociaż i tak jest z nimi już o wiele lepiej niż dekadę temu. Chociaż sam jeszcze niedawno proponowałem słuchanie podcastów zamiast audiobooków, to nie oznacza jednak, że ta forma książek powinna być marginalizowana - w końcu jeśli komuś o wiele lepiej jest słuchać, niż czytać, to czemu z tego nie skorzystać! Warto przypomnieć o istnieniu audiobooków przy okazji dziesięciolecia Biblioteki Akustycznej - jednego z pierwszych sklepów oferujących audiobooki na polskim rynku.

W związku z obchodami swojego dziesięciolecia Biblioteka Akustyczna udostępnia kilka infografik, które ukazują ogólny obraz słuchaczy ich produktów. W 2008 roku wspomniana już Biblioteka Akustyczna nagrała pierwsze 31 audiobooków, natomiast dzisiaj oferuje swoim klientom około pół tysiąca tytułów. 


Początki oczywiście były trudne, dla niemalże całego rynku audiobooków. Dyrektor Wydawniczy Biblioteki Akustycznej, Anna Kotlonek-Kowalik tymi słowami opisuje nastroje klientów na samym początku pojawiania się audiobooków na polskim rynku:

"Kiedy powstawaliśmy mało kto wiedział, czym jest audiobook. Ten termin jeszcze nie funkcjonował. W księgarniach nie było odpowiednich półek. Sprzedawcy nie wiedzieli, czy nasz produkt ustawiać obok książek, czy może płyt. Wiele odtwarzaczy nie obsługiwało jeszcze formatu mp3".

Według Martyny Bednarczyk z Biblioteki Akustycznej "przełomem było pojawienie się smartfonów, pozwalające na słuchanie audiobooka w każdych warunkach. Cyfryzacja i rozwój technologii wzmocniły pozycję audiobooków umożliwiając czytelnikom dostęp do książek »tu i teraz«, bez konieczności stania w kolejkach czy oczekiwania na dostawę".

Od tamtego czasu wiele się zmieniło - pojawia się coraz więcej audiobooków, z czego wiele z nich jest niezwykłych. Jedną z takich książek jest "Suma wszystkich strachów" autorstwa Toma Clancy'ego, której nagrywanie trwało aż 144 godziny (!), natomiast łączna długość samego audiobooka to 48 godzin.

10 lat Biblioteki Akustycznej


Początkowo audiobooki były traktowane głównie jako świetna alternatywa dla czytania dzieciom przez rodziców. Już od dłuższego czasu jednak z równie wielką chęcią sięgają po nie dorośli. Potwierdzać to mogą badania ARC Rynek i Opinia, które miały miejsce pod koniec 2016 roku. Według nich podział na kategorie wskazuje na to, że najczęściej nie słucha się wcale bajek, ale sensacji i kryminału (38% dla mp3, 36% dla CD), fantastyki (32% dla mp3 i 20% dla CD) oraz horroru i thrillera (31% dla mp3, 22% dla CD). W przypadku Biblioteki Literackiej podział jest nieco inny, co można zaobserwować na poniższej infografice.

10 lat Biblioteki Akustycznej

Rzeczywiście Martyny Bednarczyk z Biblioteki Akustycznej może mieć bardzo dużo racji w swoich słowach, przytoczonych już w jednym z wcześniejszych akapitów - rozwój technologii z pewnością pomógł popularyzacji audiobooków. Może o tym świadczyć duża przewaga plików mp3 przy wyborze formatu audiobooka nad płytami CD. Oczywiście część osób słucha zarówno plików mp3, jak i płyt CD (te drugie zwłaszcza idealnie pasują do podróży samochodem), jednak to pliki mp3 zdecydowanie wiodą prym. Według wspomnianych już badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo "74% respondentów słucha audiobooków podczas podróży, 72% podczas codziennego przemieszczania się środkami transportu miejskiego".

audiobooki

Biblioteka Akustyczna świętuje obecnie swoje dziesięciolecie, a wraz z nimi świętuje również rynek audiobooków. Coraz większe zainteresowanie audiobookami pokazuje, że jest to coś, co ludzie chcą i czym się interesują. Dla ogółu czytelnictwa jest to doskonała wiadomość!

A jak to u Was jest z tymi audiobookami? :) Słuchacie, czy wolicie jednak bardziej tradycyjne formy (jak np. e-booki - wielka burza za 3... 2... 1...)? :DCytaty, informacje oraz infografiki pochodzą z materiałów dostarczonych przez Business&Culture i Bibliotekę Akustyczną.

0 komentarze:

Prześlij komentarz