czwartek, 10 stycznia 2019

Bardzo chcę! #53 – „Misterium życia zwierząt” Karsten Brensing

Źródło: Lubimy Czytać
Już nie raz potrafiłem zaskoczyć dość nietypową książką wybraną do tego ciągnącego się miesiącami zestawienia. Mam nadzieję, że będzie tak i tym razem i to z dwóch powodów! Po pierwsze – sam tytuł i tematyka książki, którą pragnę Wam przedstawić. Odcina się od tego, co zazwyczaj spotykacie na moim blogu. O ile dobrze pamiętam, to chyba nie zdarzyła się jeszcze w ogóle żadna książka traktująca o zwierzętach (chyba, żeby podpiąć pod to mocno humorystyczne „Czy to pierdzi”). Po drugie natomiast, jest to już drugi „nietypowy” tytuł pod rząd! W grudniu 2018 roku zaprezentowałem Wam książkę o kongnitywistyce, więc teoretycznie aż się prosi o jakiś kryminał czy inną fantastykę. A tu zonk. :)

Któż nie lubi zwierząt? Swego czasu (czyli jakieś 15-20 lat temu) uwielbiałem oglądać Discovery Channel czy inne National Geographic i śledzić programy opowiadające o naturze, życiu zwierząt, ich zachowaniach i tak dalej. Do tej pory uwielbiam zwierzęta i staram się wspierać organizacje, które im pomagają. Dawno nie miałem okazji ani obejrzeć ani przeczytać żadnej pozycji, która przybliżyłaby życie jakiegoś gatunku lub tego, co dzieje się w danym środowisku, więc aż się prosi o sięgnięcie po „Misterium życia zwierząt”. Zwłaszcza, że wygląda na to, iż jest to książka pełna dosłownie ciekawostek. :)

Spójrzcie sami w jaki sposób opisuje ją Wydawnictwo Amber:

„Tajemny język, niewiarygodne praktyki seksualne, imprezowanie, myślenie abstrakcyjne, uczucia i marzenia. ZWIERZĘTA LĄDÓW I OCEANÓW ŚWIATA OD WIELKICH SSAKÓW I DOMOWYCH PUPILI, PRZEZ EGZOTYCZNE RYBY I PTAKI, AŻ PO OWADY I BAKTERIE. 
Delfiny nawołują się po imieniu, a orki żyją w kulturze liczącej ponad 700 000 lat. Szympansy prowadzą wojny strategiczne, a małpy bonobo uwielbiają sprośne pogaduszki. Pisklęta kaczek zdają skomplikowane testy na abstrakcyjne myślenie, a ślimaki z własnej woli robią rundki w kołowrotkach dla chomików. Owady używają narzędzi, a ryby bawią się termometrami. Szczury uwielbiają imprezować, a kruki zjeżdżać na sankach po ośnieżonych dachach. Mrówki rozpoznają się w lustrze i stroją przed powrotem do domu. Psy karzą za nielojalność, ale potrafią wybaczyć, jeśli się przeprosi. Pająki wybierają zawód odpowiadający ich osobowości i osobistym preferencjom. A my ludzie nie przestajemy się dziwić... 
Od wielorybów śpiewających co roku nowe pieśni, po orangutany eksperymentujące z erotycznymi gadżetami i sex-lalkami własnej roboty doktor Karsten Brensing ukazuje fascynujące bogactwo przeżyć i emocji zwierząt: o czym marzą, jak tworzą wspólnoty, jakich obyczajów przestrzegają, jakie obrzędy odprawiają i jakie zasady moralne wyznają. Odsłania świat, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy – zdumiewająco podobny do naszego. 
Na podstawie najnowszych badań naukowych i własnych obserwacji Karsten Brensing, biolog morski i doktor etologii, odkrywa przed nami niezbadane tajemnice życia zwierząt”.

Wspominałem już, że to świeża pozycja? Nie? To wspominam. :) 

0 komentarze:

Prześlij komentarz