czwartek, 10 października 2019

Bardzo chcę! #62 – „Życie 3.0. Człowiek w erze sztucznej inteligencji” Max Tegmark

Źródło: Lubimy Czytać
W świecie IT co chwilę pojawiają się nowe buzzwordy, które wywołują niezdrowe podniecenie u większości osób śledzących najnowsze trendy. Wiele z tym buzzwordów przedostaje się jednak również do innych branż i każdy człowiek jest wręcz atakowany zewsząd informacjami o tym, jak jakaś nowa, wspaniała technologia zmieni jego życie. Chyba każdy z Was już słyszał gdzieś pojęcie „machine learning” i widział reklamy świetnych produktów wykorzystujących uczenie maszynowe do poprawy Waszego życia. Cóż, tym razem nie do końca jest to tylko buzzword, a rzeczywistość. Nie wiem, czy wiecie, ale na początku lat 10. XXI wieku weszliśmy w czwartą rewolucję przemysłową, która teraz gna na złamanie karku do przodu i próbuje zrewolucjonizować życie ludzi w każdy możliwy, nowoczesny sposób. Jednak wciąż najwięcej informacji o tym, jakie są przewidywania co do przyszłości i jaki los nas wszystkich czeka, można znaleźć w opracowaniach naukowych.

Dlatego właśnie przyjmuję z radością każdą informację o nowych „książkach dla ludzi”, które są łatwo dostępne i przede wszystkim zrozumiałe dla przeciętnego człowieka. Wiecie, komputery kwantowe nawet dla osoby z branży IT bywają dość… abstrakcyjnym pojęciem. No, dopóki nie zobaczy tych wszystkich wzorów – wtedy taki człowiek dochodzi do wniosku, że chyba za słabo uważał na zajęciach z matematyki. Pozycje takie jak „Życie 3.0. Człowiek w erze sztucznej inteligencji” są więc bardzo potrzebne, aby można było w bardziej przystępny sposób śledzić zmiany i przewidywania naukowców. Problem jest tylko jeden z tą tematyką… Trzeba te książki czytać jak najszybciej, bo po roku mogą być już zdezaktualizowane… 😅

„Życie 3.0. Człowiek w erze sztucznej inteligencji” to jednak w miarę świeża pozycja, z kwietnia 2019 roku. Niedawno dopiero jej tytuł pojawił się w moim zasięgu widzenia, ale mam jeszcze trochę czasu na dorwanie się do niej. Zgodnie z opisem przybliża ona problem rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływu na różne części życia społecznego, zawodowego czy finansowego. To, że rozwój AI wpłynie na ludzkość, to jest pewne – pytanie jednak jak to zrobi. Max Tegmark jest profesorem w MIT, więc zdecydowanie jest to odpowiednia osoba do snucia teorii na ten temat! A jak dokładnie opisuje tę książkę Wydawnictwo Prószyński i S-ka?

„Jak sztuczna inteligencja wpłynie na świat – wojny, prawo, zatrudnienie, przestępczość, relacje społeczne i nasze własne poczucie człowieczeństwa? Czy powinniśmy się obawiać wyścigu zbrojeń w zakresie broni autonomicznych, a może tego, że maszyny całkiem nas zastąpią na rynku pracy? Powstanie sztucznej inteligencji ma większy potencjał do przekształcenia naszej przyszłości niż jakakolwiek inna technologia – i nie ma nikogo o większych kwalifikacjach do zbadania tej przyszłości niż Max Tegmark, profesor w MIT. 
A jakiej przyszłości Ty chcesz? Ta książka zachęci Cię do przyłączenia się do dyskusji, która może okazać się najważniejszą w naszych czasach. Reprezentowane są w niej najrozmaitsze punkty widzenia i przedstawiane najbardziej kontrowersyjne zagadnienia – od superinteligencji aż do świadomości”.

Zainteresowani? 😁

0 komentarze:

Prześlij komentarz