piątek, 10 stycznia 2020

Bardzo chcę! #65 – „Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari

„Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari
Źródło: Lubimy Czytać
To już sześćdziesiąta piąta odsłona mojego cyklu, w którym przedstawiam Wam książki, które zwróciły na siebie moją uwagę w sposób bardzo szczególny – taki, że aż chcę się z Wami podzielić informacją o ich istnieniu! Po raz kolejny pojawia się w tym zestawieniu książka popularnonaukowa. Coraz częściej staram się po nie sięgać, bo lubię poznawać otaczający nas świat z dosłownie każdej możliwej perspektywy. Staram się podążać w życiu ścieżką rozsądku, pragmatyzmu oraz nauki, w związku z czym szczegóły dotyczące mechanizmów działania ludzkiego organizmu czy choćby tego, jak się dostosowują zwierzęta do życia w otoczeniu ciągle zmieniającego swoje otoczenie człowieka, są dla mnie bardzo intrygujące.

Historia jednak również potrafi być ciekawa, o czym dowiedziałem się oczywiście dopiero po zakończeniu publicznej edukacji. Jakiś czas temu wysłuchałem z ogromnym entuzjazmem kilku odcinków podcastu Nerdy Nocą, dotyczących historii całej ludzkości – swoją drogą jeszcze cykl ten nie został jeszcze skończony – i zafascynowałem się w pewnym sensie tym, jak ludzkość sobie radziła na przestrzeni tych wielu tysięcy lat. Przeczytałem już „Moją europejską rodzinę”, ale wciąż mi mało. Serwis „Lubimy Czytać” przyszedł więc z pomocą, pokazując mi w trendach grudniowych „Sapiens. Od zwierząt do bogów”.

Nie jest to najnowsza pozycja, gdyż pierwsze wydanie oryginału pojawiło się, zdaje się już w 2011 roku, czyli (można już powiedzieć) dziewięć lat temu! W Polsce zresztą ukazało się po raz pierwszy w 2014 roku, a to wydanie, którego okładkę (pochodzącą z serwisu Lubimy Czytać) prezentuję w niniejszym poście, zostało wypuszczone w 2018 roku. Co jednak ciekawe, opis Wydawnictwa Literackiego obiecuje nie tylko historyczną, ale i kulturoznawczą perspektywę, która miałaby sprawić, „żebyśmy spojrzeli na siebie i nasze miejsce w świecie w nowy, prowokujący do myślenia sposób”. Spójrzcie jednak, co samo Wydawnictwo ma do powiedzenia na temat „Sapiens. Od zwierząt do bogów”:

„Światowy hit. Książka, dzięki której rozpoczęła się międzynarodowa kariera Harariego. 
Całościowa historia człowieka – od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej. 
Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy się właśnie przekształcać swoje geny i chciałby stać się podobny do własnych wyobrażeń o bogach. 
»Przesiedliśmy się z dłubanek na żaglowce, z żaglowców na parostatki, z parostatków na promy kosmiczne, lecz nikt nie wie, dokąd zmierzamy. Dysponujemy niespotykaną dotąd potęgą, ale nie mamy pojęcia, co z nią zrobić«. 
»Sapiens« łączy biologiczne ujęcie z rozległą historyczną i kulturoznawczą perspektywą. Y.N. Harari chciałby, żebyśmy spojrzeli na siebie i nasze miejsce w świecie w nowy, prowokujący do myślenia sposób. 
»Sapiens« to jeden z największych światowych bestsellerów ostatnich lat. Ponad 8 milionów sprzedanych egzemplarzy. Hollywoodzką ekranizację książki przygotowuje Ridley Scott”.

Czytalibyście? 😁


0 komentarze:

Prześlij komentarz