wtorek, 10 marca 2020

Bardzo chcę! #67 – Ryan North „Jak wynaleźć wszystko”

Ryan North „Jak wynaleźć wszystko”
Źródło: Lubimy Czytać
Dużo tych książek popularnonaukowych u mnie ostatnio, co nie? Zaczynam je masowo konsumować dzięki audiobookom, ale mimo wszystko szybciej przybywają, niż nadążam z ich pochłanianiem! Zwłaszcza że, tak czy siak, jestem ograniczony zasobami dostępnymi w ramach abonamentu Empik Go. W końcu skoro i tak płacę te cztery dychy co miesiąc i mam jeszcze czego słuchać, to po co dodatkowo wydawać kasę na osobne audiobooki? Warto jednak sobie zaznaczać te tytuły, które fajnie by było kiedyś przeczytać lub przesłuchać. Jednym z nich jest właśnie „Jak wynaleźć wszystko”, na który natknąłem się, w sumie pamiętam, kiedy i gdzie – jak dobrze, że istnieją takie serwisy jak Lubimy Czytać i GoodReads!

Zgodnie z opisem, książka ta to swoisty podręcznik budowy cywilizacji, że tak to przewrotnie ujmę. Trochę ludziom zajęło dojście do tego, co obecnie wiedzą – wiele wynalazków, bez których nie wyobrażamy sobie życia, wpadło w ręce ich wynalazców często całkowitym przypadkiem. Czemu więc nie napisać czegoś, co w razie czego będzie zawierało przepisy na najważniejsze rzeczy, bez których cofniemy się do krzesania ognia kamieniami lub patykami? Cóż, brzmi to bardzo kusząco, nie sądzicie? Spójrzmy jednak na to, jakimi słowami opisuje tę książkę samo Wydawnictwo Prószyński i S-ka:

„Najzabawniejszy poradnik dla zagubionych podróżników! 
Jak można zmieścić całą wiedzę ludzkości w jednej książce? Z pozoru wydaje się to niemożliwe, jednak wszystko stanie się jasne, jeśli dodamy, że tą książką jest poradnik dla podróżujących w czasie, którzy bezpowrotnie utknęli w odległej przeszłości. Skoro nie można wrócić do teraźniejszości, trzeba samemu wynaleźć wszystko, czego nam potrzeba! 
Książka zawiera wiedzę o nauce, inżynierii, sztuce, wszystkie fakty i liczby, które pozwalają człowiekowi bez żadnego wcześniejszego przygotowania zbudować od podstaw całą cywilizację. Stworzenie cywilizacji zajęło ludzkości mnóstwo czasu, jednak z tym poradnikiem, można to zrobić naprawdę szybko. Nie trzeba przez setki tysięcy lat tkwić w ciemnościach, by stworzyć język, zacząć hodować kozy, ani cierpliwie czekać, aż rozwój techniki pozwoli na wytwarzanie układów scalonych do komputera. Można wynaleźć to wszystko w jeden wieczór. A przy okazji doskonale się bawić!”

Zainteresowani?


0 komentarze:

Prześlij komentarz