poniedziałek, 2 listopada 2020

Podsumowanie październik 2020

To już czwarty kwartał, czaicie? Czwarty kwartał 2020 roku! Przez calutki październik nie mogłem sobie tego uświadomić, ten cały rok (mimo że bardzo szalony) minął przerażająco szybko. Nie no, wiem, że jeszcze mamy dwa miesiące, ale one to już pójdą naprawdę błyskawicznie. Wreszcie jednak przyszła też jesień, bo wrzesień tak się zdecydować nie mógł. Oczywiście słońce było bardzo spoko, ale nie z samego rana, kiedy wiatr był za zimny na krótki rękaw, a nasza grzejąca gwiazda zbyt ciepła, żeby mieć na sobie choćby bluzę… Październik był pod tym względem o wiele bardziej łaskawy!

Równie łaskawy był w kwestii mojego czytelnictwa – zarówno pod względem samego czytania, jak i nowych zdobyczy. Udało mi się zakończyć w końcu cały cykl „Hyperiona”, który trochę mi zajął. Do tego zająłem się kolejnymi audiobookami o tematyce wysokogórskiej, natomiast na papierze przeczytałem również otrzymane od wydawnictw egzemplarze recenzenckie. Jak więc widzicie, było niemalże wszystko, czego mol książkowy może pragnąć! Być może nie do końca jestem zadowolony z ilości wolnego czasu, który miałem i który mogłem poświęcić na czytanie, ale nie zawsze można mieć wszystko. Trzeba się cieszyć z małych rzeczy, to wielkie może kiedyś przyjdą!

Teraz jednak przejdźmy już po moim klasycznym wstępie do głównej atrakcji programu. Infografik! Kurczę, ta Canva jest tak prosta i banalna, że nawet kopiuj-wklej jest łatwiejsze niż wcześniej…


Wyszło mi w sumie… klasycznie. Zbliżyłem się do magicznej liczby dziesięciu tytułów, chociaż jej nie przekroczyłem. Jakościowo było naprawdę spoko, absolutnie nie mogę narzekać. Pewnie dałbym radę wcisnąć jeszcze jeden audiobook, ale podcastów w październiku było tyle (albo raczej były tak długie), że one mnie trochę przytkały. No, ale jakby nie chciał, to bym nie słuchał prawda? A kupę wartościowej wiedzy z nich czerpię…

No właśnie. Podcasty! W październiku było z nimi niezłe szaleństwo! Nie jest to jeszcze poziom z lipca, kiedy to łącznie przesłuchałem ponad 70 godzin, ale widać, że twórcy już w pełni wrócili po wakacjach. Przyjemnie!

Całkiem niezły wynik wyszedł też w serialach. W pewnym sensie jest to na pewno zasługa… uwaga, uwaga… „Brzyduli”! Tak! Zacząłem oglądać drugi sezon „Brzyduli”, który pojawił się po dziesięciu latach! Można mieć faktycznie zastrzeżenia do samej fabuły, ale aktorzy (ci sami zresztą) robią fajną robotę. Można powiedzieć więc, że jest to takie moje guilty pleasure, do którego siadam w każdy wieczór! Jednak nie był to jedyny serial, który oglądałem, pełna lista unikatowych tytułów jest o, tutaj:

 1. Rozczarowani
 2. Nawiedzony dwór w Bly
 3. Brzydula
 4. Gambit królowej

Ja niezbyt umiem w social media, co nie jest pewnie dla nikogo, kto jest ze mną dłużej, żadną niespodzianką. Nie będzie więc pewnie żadnym zaskoczeniem, że klasycznie te liczby jakoś nie poszły znacząco w górę… No cóż, życie!

Wrzucę Wam za to zdjęcie z Instagrama, które miało w październiku najwięcej serduszek:

View this post on Instagram

Czytaliście jakąś książkę Dana Simmonsa? Ja niedawno skończyłem już cały cykl „Hyperiona” i niniejszym moja przygoda ze światem Hegemonii Człowieka, tak wspaniale wykreowanym przez autora, dobiegła końca. „Triumf Endymiona” nie był tym, czego się spodziewałem. Żebyście nie zrozumieli mnie źle – to naprawdę dobra powieść. Świetnie skrojona, z genialnym uniwersum, wielowarstwowa, wplatająca między zwykła rozrywkę wiele wartościowych przemyśleń. No i wciąż wychylająca się z każdego zakątka baza opierająca się na literaturze brytyjskiej… Jednak czegoś mi zabrakło. Zarysów charakterologicznych postaci. Takiego zżycia się z nimi, czy w ogóle możliwości opisania ich inaczej niż „no ten co tam biegał z tamtą”. Był ogromny nacisk na świat, ale dużo mniejszy niż na bohaterów. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Jeśli chcecie przeczytać nieco więcej o moich przemyśleniach na ten temat, to zapraszam na bloga – tam pojawiła się już wczoraj dość obszerna recenzja! 😁 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ —————————————— ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #czytamfantastykę #hyperion #dansimmons #czytamfantasy #książkowelove #bookishfeatures #takczytam #bookster #bookwormlife #readingbooks #readingissexy #zdjeciezksiazka #recenzjaksiazki #opiniaoksiazce #czytanietoprzyjemnosc #czytamirecenzuję #fantastycznaksiążka #ksiazkoholizm #bookstagrampl #zpiorem #zpioremwsrodksiazek #bookstagrampolska

A post shared by Z piórem wśród książek (@zpiorem) on

Moja biblioteczka nie powiększyła się o zbyt dużą liczbę książek – wszystkie za to „za darmo”, jako wygrane lub egzemplarze recenzenckie. Udało mi się kupić parę e-booków w promocji Wydawnictwa SQN, Papier więc wzbogacił się o takie oto pozycje:

 1. „Zbawiciel” – L. Herman
 2. „Przebudzenie Lewiatana” – J. S.A. Corey
 3. „Ja, ocalona” – K. B. Miszczuk

A na koniec klasycznie lista przeczytanych książek!

 1. „Triumf Endymiona” – D. Simmons
 2. „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało” – D. Kortko, M. Pietraszewski
 3. „Prawda. Krótka historia wciskania kitu” – T. Philips
 4. „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” – E. Revol
 5. „Zbawiciel” – L. Herman
 6. „Czerwony głód” – A. Applebaum
 7. „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi” – A. Dragan
 8. „Rodziny himalaistów” – K. Skrzydłowska-Kalukin, J. Sokolińska
 9. „Pasterska korona” – T. Pratchett
 10. „Pies” – J. Gończyk

Mam nadzieję, że Wasz październik był równie udany pod względem czytelniczym, jak mój!


0 komentarze:

Prześlij komentarz